Czujki czadu, które trafią przed Wigilią do mieszkańców, prezentują: (od lewej) Andrzej Pacanowski, Bartłomiej Dorywalski, Paweł Kwietniewski i Paweł Mazur.

Ogromne zainteresowanie darmowymi czujnikami czadu w straży pożarnej. 60 urządzeń rozeszło się w… pół godziny

60 certyfikowanych czujek czadu przekazała 21 grudnia Fundacja imienia Stefana Artwińskiego z Kielc Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie do bezpłatnego rozdania mieszkańcom naszego powiatu. Zainteresowanie było ogromne.

To była druga wspólna akcja kieleckiej fundacji i włoszczowskiej komendy na terenie naszego powiatu w ramach kampanii społecznej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2022-2023”.

21 grudnia w siedzibie komendy PSP Włoszczowa odbył się briefing prasowy z udziałem posła Bartłomieja Dorywalskiego, przedstawiciela fundacji Pawła Kwietniewskiego oraz komendanta powiatowego, młodszego brygadiera Andrzeja Pacanowskiego.

Już po raz drugi Fundacja Artwińskiego zakupiła czujki dla mieszkańców powiatu włoszczowskiego – w zeszłym roku było ich 56, w tym roku 60. Te certyfikowane urządzenia dzień przed wigilią, 23 grudnia zostały rozdane mieszkańcom za darmo w komendzie. Zainteresowanie było tak duże, że detektory rozeszły się w… pół godziny (rok temu w godzinę).

Już po godzinie siódmej rano były pierwsze osoby i czekały. Wiele osób odeszło od drzwi bez detektora. Poza tym masa telefonów przez cały dzień, czy są jeszcze czujki. Gdybyśmy mieli 200 sztuk, też by brakło… – opowiadał starszy kapitan Paweł Mazur, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie. 

Warto podkreślić, że to urządzenie może uratować życie domownikom w sytuacji, gdy tlenek węgla wydostanie się z wadliwego urządzenia grzewczego lub przewodu kominowego. Tylko w tym roku włoszczowscy strażacy mieli 5 interwencji związanych z włączeniem się tych urządzeń (podobnie było w roku ubiegłym).

Posiadanie takiej certyfikowanej czujki czadu pozwala uratować życie. Dlatego zachęcamy wszystkich, żeby włączali się w akcje kupowania czujek czadu dla mieszkańców – samorządowców, prywatne firmy, niech takich akcji będzie jak najwięcej na terenie naszego powiatu. Każdy zakupiony czujnik czadu w gospodarstwach na terenie powiatu to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców – mówił Paweł Kwietniewski.

Warto przypomnieć, że tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Nie bez powodu nazywany jest „cichym zabójcą”. Tylko w tym roku odnotowano w naszym kraju 992 przypadki zaczadzenia, w wyniku których 345 osób zostało rannych, a 12 zmarło.

Dzięki tym czujkom wiele istnień ludzkich zostanie prawdopodobnie uratowanych. Ale czujka to nie wszystko. Trzeba pamiętać też o regularnej konserwacji urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych i wentylacyjnych – przypomina Andrzej Pacanowski.

/RB/

Paweł Kwietniewski, Fundacja im. Stefana Artwińskiego w Kielcach
Andrzej Pacanowski, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie
UDOSTĘPNIJ