Włoszczowa bardzo się zmieniła w ostatnich latach.

Gmina dobra do życia. Włoszczowa na wysokich miejscach w kraju w niezależnych rankingach ogólnopolskich mediów

Gmina Włoszczowa znalazła się na 2 miejscu w województwie świętokrzyskim wśród gmin miejsko-wiejskich i 375 w kraju w prestiżowym rankingu „Gmina Dobra do Życia”, ogłoszonym 2 grudnia przez serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Bardzo dobrze wypadła też w ostatnim rankingu samorządów dziennika „Rzeczpospolita”.

Ranking dla PAP opracował profesor Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

W zestawieniu uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce, spośród których wyłoniono laureatów na  podstawie 63 wskaźników. Pod uwagę brano między innymi poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastrukturę kulturalną, przeciętne wynagrodzenie oraz walory estetyczne krajobrazu.

Wyniki ogłoszono w pięciu kategoriach. Włoszczowa odniosła wielki sukces w kategorii gmin miejsko-wiejskich, zajmując 2 miejsce w województwie świętokrzyskim i 375 w kraju (zobacz raport na str. 25).

Honorowy patronat nad rankingiem objął premier Mateusz Morawiecki oraz Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.

Włoszczowa wypadła również bardzo dobrze w ostatnim rankingu samorządów dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich, ogłoszonym 25 listopada. Zdobyła 187 miejsce w Polsce wśród 881 tego typu samorządów (na pierwszym są Starachowice) – zobacz.

Ranking samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 18 lat redakcja tego dziennika ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

Dodajmy, że zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier, profesor Jerzy Buzek. Przy ocenie gmin brano pod uwagę ponad 50 wskaźników w czterech głównych obszarach, to jest finanse i rozwój, dbałość o mieszkańców, czyste środowisko oraz jakość zarządzania.

/RB/

UDOSTĘPNIJ