Wójt Tadeusz Piekarski z kierownik robót Pauliną Gułą-Bochenek przed reaktorem – głównym urządzeniem oczyszczalni ścieków w Międzylesiu.

Oczyszczalnia ścieków w Międzylesiu na półmetku. To jedna z największych inwestycji gminy Secemin. Niebawem rusza kanalizacja

Od kwietnia trwają intensywne prace przy jednej z najważniejszych i największych inwestycji gminy Secemin ostatnich lat, jaką jest budowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Międzylesie.

Zadaniem oczyszczalni będzie uporządkowanie gospodarki ściekowej w Międzylesiu, Żelisławiczkach i Żelisławicach.

Chociaż wykonawcę wyłoniliśmy jesienią ubiegłego roku, to wielkość i zakres inwestycji wymagał wielu miesięcy przygotowań. Niezbędne materiały i specjalistyczne urządzenia były kompletowane od jesieni, a obecnie nastał czas intensywnych prac budowlano-montażowych – opowiada wójt Secemina Tadeusz Piekarski.

Budowana oczyszczalnia w Międzylesiu będzie posiadać przepustowość na poziomie 60 metrów sześciennych na dobę oraz obsługiwać Międzylesie i Żelisławiczki.

Nasza oczyszczalnia będzie pracować w technologii tak zwanych obrotowych złóż tarczowych. Nie będzie posiadać energochłonnych dmuchaw, co przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej czynić ją będzie tanią w eksploatacji – cieszy się wójt Secemina.

Obecnie postawiono już budynek techniczny, który będzie mieścił sitopiaskownik, urządzenia wentylacyjne, agregat prądotwórczy i pomieszczenia socjalne. Zamontowano też reaktor – główne urządzenie oczyszczalni.

Wartość oczyszczalni ścieków opiewa na kwotę 5 milionów złotych, z czego około 3,3 miliona stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład, a przeszło 1,7 miliona pokryje z własnych środków gmina Secemin.

Wykonawcą inwestycji  jest firma Ekokanwod z Nowego Korczyna. Wójt Secemina jest zadowolony z jakości i postępu prac – tym bardziej, że firma ta sprawdziła się już wcześniej przy budowie wodociągu w Brzozowie-Pniakach. Zakończenie prac w Międzylesiu planowane jest na wrzesień.

Niebawem rozpocznie się też budowa kanalizacji sanitarnej w Międzylesiu o długości 1,7 kilometra za około 3 miliony, która docelowo zostanie wpięta do budowanej oczyszczani. 

Na dniach Rusza też budowa budowa kanalizacji w sąsiednich Żelisławiczkach (6 kilometrów) wraz z rozbudową ponad 230 metrów wodociągu, która będzie kosztować samorząd kolejne przeszło 3,8 miliona złotych. Zakończenie jesienią przyszłego roku.

Modernizowana ma być też druga na terenie gminy oczyszczalnia ścieków w Seceminie. Prace mają polegać na wymianie pomp napowietrznych i zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej o mocy około 50 kilowatów (koszt zadania – 228 tysięcy).

Wszystkie wspomniane inwestycje kanalizacyjne współfinansowane są z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych.

/RB/

UDOSTĘPNIJ