Dyrektor OSiR Jolanta Tyjas, kierownik robót Dariusz Frączek i burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek przy molo, gdzie mają powstać przyłącza energetyczne i wodno-kanalizacyjne oraz magazyn na sprzęt wodny.

Ruszyły remonty na Klekocie. Jak zmieni się otoczenie gminnego akwenu po kolejnej rewitalizacji? Inwestor zdradza plany

Pomimo trwającej zimy włoszczowska firma Fubit od końca stycznia modernizuje otoczenie skutego lodem gminnego zbiornika Klekot. Remonty potrwają do maja i pochłoną ponad 730 tysięcy złotych. Będzie to kolejna, wielka metamorfoza tego urokliwego miejsca na mapie krajobrazowej powiatu.

O tym, że największy akwen w powiecie włoszczowskim czekają w tym roku kolejne, duże zmiany, pisaliśmy ostatnio. Warto przypomnieć, co się zmieni i kto na tym zyska najbardziej.

Przede wszystkim zmodernizowany zostanie budynek woprówki, czyli pomieszczenie dla ratowników wodnych. Obecnie wykuto już otwory drzwiowe i budowane są sanitariaty i prysznice z dostępem dla osób niepełnosprawnych. Zostanie do nich doprowadzona bieżąca woda.

W woprówce powstanie też aneks kuchenny, zaplecze techniczne oraz salka konferencyjna z możliwością wynajęcia na imprezy okolicznościowe. Budynek zostanie docieplony, a obok utwardzony parking.

Zmiany zauważymy też w pobliskiej altanie rekreacyjnej, do której zostanie doprowadzony prąd oraz oświetlenie. Obok powstanie też boisko do piłki plażowej.

Obok wyremontowanego w zeszłym roku mola pojawią się przyłącza energetyczne i wodno-kanalizacyjne, które będą wykorzystywane pod działalność gastronomiczną w sezonie letnim. Pod tarasem widokowym będzie magazyn na kajaki i rowerki wodne.

Idąc dalej w stronę kąpieliska, zostanie powiększona plaża o około 700 metrów kwadratowych. Na niej pojawi się pomieszczenie dla ratowników w postaci altany.

Prace postępują zgodnie z założonym harmonogramem. Współpraca z inwestorem układa się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że zrealizujemy tę inwestycję w terminie – mówi Dariusz Frączek, kierownik robót z ramienia Fubitu.

Wszystkie te zabiegi mają poprawić rekreację, turystkę i zwiększyć atrakcyjność największego w powiecie zbiornika wodnego.

Chcemy, żeby Klekot był miejscem przyjaznym, dostępnym dla każdego, odwiedzanym przez mieszkańców i turystów o każdej porze roku, gdyż jego walory krajobrazowe i przyrodnicze są wyjątkowe. Dlatego to wszystko robimy, zachęcając jednocześnie wszystkich do aktywności na świeżym powietrzu – opowiada Jolanta Tyjas, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji.  

Inwestycja na Klekocie pochłonie ponad 737 tysięcy złotych, z czego 298 tysięcy dofinansowania pochodzi z budżetu województwa świętokrzyskiego, pozyskanego za pośrednictwem Świętokrzyskiej Rybackiej Lokalnej Grupy Działania (w tym 253 tysiące ze środków Unii Europejskiej -Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego). Resztę kosztów – około 497 tysięcy pokryje Ośrodek Sportu i Rekreacji. Inwestycja ma być gotowa do 10 maja.

Będzie to kolejna wielka metamorfoza, jaka dokona się na Klekocie w ostatnich latach. Przypomnijmy, że latem zeszłego roku zmodernizowano tutaj pomost widokowy za 358 tysięcy złotych (w tym ponad 100 tysięcy pozyskano z Unii). Dwa lata wcześniej wybudowano za ponad 460 tysięcy (w tym 300 tysięcy pochodziło z tego samego programu „Rybactwo i Morze”) dwie pokaźne altany z wyposażeniem, chodnik na grobli, panele fotowoltaiczne na woprówce oraz drobną architekturę.

Zgodnie z założeniami, które wziąłem sobie za cel kilka lat temu, a które dotyczyły ożywienia zalewu Klekot, skutecznie realizujemy je poprzez rozbudowę infrastruktury na tym gminnym zbiorniku, aby ten piękny obiekt jak najlepiej służył mieszkańcom naszej gminy i turystom – podkreśla burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

/RB/

UDOSTĘPNIJ