Delegacje z gminy Secemin podczas podpisania umowy u wojewody świętokrzyskiego: (od lewej) Jarosław Drążkiewicz, Edyta Wójcik, Tadeusz Piekarski i Zbigniew Koniusz (fot. UG Secemin).

Straż pożarna z Secemina otrzymała dotację od wojewody na pomoc Ukraińcom. To jedyna taka jednostka w powiecie

10 tysięcy złotych dofinansowania od wojewody świętokrzyskiego otrzymała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Seceminie na doposażenie remizy, w której mieszkają od wiosny obywatele Ukrainy.

16 listopada wojewoda Zbigniew Koniusz podziękował strażakom za przygarnięcie pod dach remiz uchodźców wojennych. Jednocześnie przekazał 180 tysięcy złotych dla 22 jednostek OSP w naszym regionie, które uczestniczą w akcji niesienia pomocy obywatelom Ukrainy.

Jedną z nich i jedyną w powiecie włoszczowskim była straż pożarna z Secemina. 16 listopada wojewoda Koniusz podpisał umowę z wójtem gminy Tadeuszem Piekarskim i skarbnikiem gminy Edytą Wójcik na przekazanie 10 tysięcy złotych dla OSP Secemin. W wydarzeniu uczestniczył też prezes jednostki Jarosław Drążkiewicz.

Dotacje pochodzą z Funduszu Pomocy i mają być przeznaczone na zapewnienie właściwych warunków bytowych w strażnicach, szczególnie w nadchodzącym okresie zimowym. Za te pieniądze można zakupić między innymi opał, przenośne urządzenia grzewcze, butle gazowe, czy agregaty prądotwórcze (OSP Secemin zamierza przeznaczyć przyznaną dotację na zakup sprzętu AGD).

Obecnie w secemińskiej remizie zamieszkuje 18 Ukraińców, w tym 8 dzieci. To jedyna jednostka w naszym powiecie, która przygarnęła pod swój dach uchodźców. Ukraińcy zakwaterowani są w remizie od 22 kwietnia.

Jak informuje wójt gminy Tadeusz Piekarski, część obywateli Ukrainy znalazła już zatrudnienie na terenie naszego powiatu, część stara się o pracę. Ukraińskie dzieci chodzą do szkoły i przedszkola w Seceminie. Gmina pomaga obcokrajowcom na różne sposoby.

W miarę możliwości staramy się zapewnić jak najlepsze warunki bytowe naszym gościom z Ukrainy, mając na uwadze dobro dzieci i matek – podkreśla bardzo zaangażowany w niesienie tej pomocy Jarosław Drążkiewicz, prezes secemińskiej straży.

Warto dodać, że zainicjowana przez wojewodę, po rozpoczęciu działań wojennych na Ukrainie, akcja „OSP pomaga i integruje” polega na wsparciu ukraińskich uchodźców przez strażaków zawodowych i ochotników, poprzez udostępnienie im remiz OSP oraz zapewnienie wyżywienia i opieki.

Świętokrzyskie, jak informuje wojewoda Zbigniew Koniusz, jest wiodącym województwem, jeśli chodzi o zaangażowanie ochotniczych straży pożarnych w niesienie pomocy uchodźcom wojennym zza wschodniej granicy.

/RB/

UDOSTĘPNIJ