Uczestnicy festynu w Kolonii Mrowinie, zorganizowanego przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich Morvianki (fot. archiwum fundacji).

Świętokrzyski Fundusz Lokalny w powiecie włoszczowskim. Jak realizują go nasze stowarzyszenia i grupy nieformalne?

Region włoszczowski od zawsze charakteryzowała wyjątkowa solidarność i zaangażowanie społeczności lokalnej. Od kilku tygodni możemy być świadkami wielu inspirujących wydarzeń, które potwierdzają, że działając razem można osiągnąć wiele. 

Przez ostatnie tygodnie nie brakowało inicjatyw mających na celu aktywizację lokalnej społeczności. Okoliczne organizacje pozarządowe i mieszkańcy powiatu włoszczowskiego realizują szereg inicjatyw dofinansowanych z programu Fundacji Artwińskiego. Koncerty, festyny, pikniki, szkolenia, zajęcia dla dzieci i naszych seniorów – to tylko niektóre z działań, jakie organizują w swoich małych ojczyznach – mówi Paweł Kwietniewski z Fundacji imienia Stefana Artwińskiego w Kielcach.

 

W ramach Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego kielecka fundacja wsparła realizację 15 projektów z powiatu włoszczowskiego na łączną kwotę ponad 60 tysięcy złotych.

Warsztaty kulinarne w Chlewicach

Jedną z inicjatyw, jaką zrealizowano dzięki wsparciu funduszu, były warsztaty kulinarne pod hasłem „Więcej wiem – zdrowo jem”. Pomysłodawcą projektu była grupa nieformalna Działamy Razem wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Chlewicach. Głównym celem imprezy było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, zwłaszcza u dzieci w wieku szkolnym. W ramach zadania przeprowadzono liczne spotkania z ekspertami z dziedziny dietetyki, które pozwoliły przybliżyć wiedzę z zakresu składników pokarmowych, alergenów czy chorób cywilizacyjnych. 

Eko integracja w Żelisławiczkach

Eko integracja i Dzień Dziecka” to z kolei projekt zrealizowany przez grupę Akcja Żelki oraz Fundację na Rzecz Rozwoju Żelisławic i Żelisławiczek. Zorganizowano go z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz Dnia Dziecka. Głównym celem była troska o środowisko, a także sportowa rywalizacja, dobra zabawa i integracja międzypokoleniowa. W ramach zadania zorganizowano akcję sprzątania świata oraz imprezę rekreacyjną w programie której znalazły się liczne konkursy zręcznościowe, quizy wiedzy o regionie, rozgrywki sportowe, pokazy eksperymentów naukowych, a także animacje. 

Aktywni seniorzy w Kluczewsku

Kolejny z projektów – „Aktywni Seniorzy” to dzieło Klubu Seniora w Gminie Kluczewsko. Jego członkowie przygotowali piknik integracyjny połączony z ogniskiem, w trakcie którego przeprowadzono liczne konkursy mające na celu zaangażowanie seniorów do wspólnej zabawy i rywalizacji. Uczestnicy mogli pograć w gry planszowe i porozmawiać, umilając sobie nawzajem czas. Celem inicjatywy było pokazanie ciekawych sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu i jak ważna jest dla nas społeczność lokalna.

Swojskie potrawy od Morvianek

Kolejne stowarzyszenie z gminy Kluczewsko – Koło Gospodyń Wiejskich Morvianki z Kolonii Mrowiny zorganizowało festyn dla mieszkańców wsi oraz ościennych gmin. W duchu kultywowania tradycji ludowych Morvianki serwowały swojskie, starodawne potrawy, to jest pieczony w piecu chlebowym placek ziemniaczany oraz tradycyjny smalec z ogórkami małosolnymi.

Kobiety górą w Łachowie  

Kolejna grupa nieformalna Kobiety Górą z Łachowa zorganizowała piknik rodzinny w ramach Dnia Dziecka. Specjalnie na tę okazję przygotowano poczęstunek oraz gry, animacje i zabawy dla dzieci, młodzieży i rodziców. Organizatorzy zadbali o atrakcje dla wszystkich mieszkańców wsi. W pikniku wzięły udział służby mundurowe – straż pożarna i policja, które przybliżyły najmłodszym specyfikę swojej pracy. Uczestnicy mogli zobaczyć też, jak wygląda od wewnątrz wóz strażacki i policyjny samochód. Przeprowadzono również kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podsumowaniem pikniku było wspólne ognisko.

Połączyli pokolenia w Czarncy

Wraz z początkiem czerwca grupa nieformalna Łączymy pokolenia oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Czarncy zorganizowały piknik rodzinny. Na najmłodszych czekały dmuchane zjeżdżalnie, zawody w przeciąganiu liny oraz zabawy z animatorem. Podsumowaniem wydarzenia było wspólne ognisko, które zgromadziło mieszkańców wsi. Impreza przyczyniła się do aktywizacji lokalnej społeczności,  nawiązania więzi społecznych i lokalnych. Przyświecał jej też cel charytatywny – zbiórka na rzecz podopiecznej włoszczowskiego Fundacji Jesteśmy Blisko.

Wycieczki na wydarzenia strażackie

Pomysłodawcą kolejnego projektu pod nazwą “Wycieczka – strażackie zwiedzanie” była grupa Dla Młodych Strażaków wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną we Włoszczowie. W ramach zadania zorganizowano dwie wycieczki – na Targi IFRE-EXPO oraz do Główczyc, gdzie odbywa się FIRE TRUCK SHOW. Wydarzenie to zrzesza strażaków i sympatyków pożarnictwa z całej Europy.

Senior jest najlepszy we Włoszczowie

Senior is the best – nowe działania klubu” – to wspólna inicjatywa Nieformalnego Gminnego Klubu Seniora – Zakręceni na działanie pod patronatem Fundacji Centrum Edukacji dla Rozwoju. Głównym celem projektu jest rozwijanie aktywności osób starszych. Inicjatywa skupia się na warsztatach konwersacyjnych z języka angielskiego, niemieckiego, zajęciach wokalnych z akompaniamentem akordeonu, warsztatach szachowych, wykładach „Historia znana i nieznana”, warsztatach rękodzieła i sztuk plastycznych. Projekt skierowany jest głównie do grupy seniorów 60+, tworzących nieformalny Gminny Klub Seniora we Włoszczowie.

Dwie najbliższe imprezy w gminie Kluczewsko

Przed nami kolejne imprezy organizowane w ramach Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego. Już wkrótce odbędzie się trzecia edycja pikniku rodzinnego – „Społecznie razem łączymy pokolenia”, organizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Brześciu. Z kolei we wrześniu będziemy świadkami wielkiego wydarzenia zorganizowanego w ramach projektu “Pilczyca wczoraj i dziś”, którego pomysłodawcą jest tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich Kaśki Pileckie.

Świętokrzyski Fundusz Lokalny jest realizowany dzięki środkom z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z pieniędzy programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030. Operatorem regionalnym funduszu jest Fundacja imienia Stefana Artwińskiego.

/RB/

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zobacz również:

Ponad 60 tysięcy złotych na organizację wydarzeń w powiecie włoszczowskim. Sprawdź kto otrzymał wsparcie

UDOSTĘPNIJ