Zbiornik Klekot odwiedzili 18 marca: Lidia Wojecka, Jolanta Tyjas i Grzegorz Dziubek.

Szykują się kolejne duże zmiany na zbiorniku wodnym Klekot za ponad pół miliona złotych. Będzie wreszcie bieżąca woda

Prawie 300 tysięcy złotych dofinansowania otrzymał Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włoszczowie w konkursie Świętokrzyskiej Rybackiej Lokalnej Grupy Działania na kolejną rozbudowę i modernizację infrastruktury turystycznej zbiornika Klekot. Wyniki naboru do programu operacyjnego “Rybactwo i Morze” oraz listę zakwalifikowanych wniosków ogłoszono 14 marca.

Klekot to największy zbiornik wodny w powiecie włoszczowskim (około 20 hektarów lustra wody z wyspą pośrodku) i ważne miejsce na mapie turystycznej regionu świętokrzyskiego.

Klekot to największy akwen i najbardziej urokliwe miejsce do wypoczynku nad wodą w powiecie włoszczowskim.

Dwa lata temu stał się bardziej przyjazny dla turystów. Miejsce zyskało walory rekreacyjne i edukacyjne. Okazuje się, że to nie koniec zmian. Co nowego szykuje się tym razem na Klekocie?

Przede wszystkim zostanie wybita studnia z bieżącą wodą, co pozwoli na zainstalowanie w przyszłości pryszniców. Zostanie też wyremontowane pomieszczenie ratowników wodnych, czyli tak zwana woprówka, gdzie znajdą się sanitariaty, aneks kuchenny, mała salka konferencyjna i pomieszczenia dla ratowników. Zamontowane zostaną skrzynki elektryczne, które umożliwią prowadzenie działalności gospodarczej w sezonie letnim.

Obok altany zostanie odtworzone boisko do siatkówki plażowej. Pozostała część terenu zostanie utwardzona tak zwanymi matami przerostowymi. Powiększona zostanie plaża w stronę mola i pojawi się nowa budka dla ratowników.

Remontu doczeka się wreszcie molo (z innego programu), które jest w opłakanym stanie. Zostanie podciągnięty do niego prąd, pojawi się oświetlenie, ławeczki, leżaki. Pod molem będzie magazyn na kajaki.

Szacunkowy koszt tych inwestycji ma wynieść ponad 568 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie zewnętrzne będzie stanowić 63 procent, czyli około 298 tysięcy. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu przyszłego roku.

Przypomnijmy, że dwa lata temu bardzo zmieniło się otoczenie Klekotu. A to za sprawą inwestycji, które gmina Włoszczowa realizowała również przy wykorzystaniu dotacji unijnej z programu operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Przy woprówce stanęła wielka altana o wymiarach 15x15x7 metrów, przy której pojawiły się ławy, stoły biesiadne i grill murowany, a podłoże zostało wybrukowane. Drugą, mniejszą altanę 15×4 metry wybudowano na terenie stawów rybnych w sąsiedztwie Klekotu.

Na dachu woprówki zainstalowano panele fotowoltaiczne. Kolejną nowością był pasaż z kostki brukowej, który położono na grobli Klekotu od wjazdu do końca plaży. Plaża wzbogaciła się o przebieralnię.

Przybyło koszy na śmieci i ławek, stojaki na rowery oraz tablice informujące o faunie akwenu. Pojawiła się specjalna ławeczka ekologiczna z panelem solarnym do ładowania smartfonów.

Z projektu unijnego skorzystały też pobliskie stawy rybne przy Klekocie, należące również do gminy Włoszczowa. Jeden ze zbiorników został odmulony, oczyszczony i pogłębiony. Z własnych środków gmina wzmocniła skarpy komunalnych stawów, wybudowano mnich spustowy do napełniania i regulacji poziomu wody.

Z projektu unijnego skorzystały też pobliskie stawy rybne, należące również do gminy Włoszczowa. Cała inwestycja kosztowała ponad 460 tysięcy złotych, z czego 300 tysięcy gmina Włoszczowa pozyskała z Unii Europejskiej. Dzięki tej rewitalizacji zalew Klekot stał się jeszcze bardziej przyjazny dla turystów i wędkarzy. I na tym – jak widać – nie koniec pozytywnych zmian wizerunkowych.

Rafał Banaszek

Zobacz również:

UDOSTĘPNIJ