Doroczna uroczystość patriotyczna w Stanowiskach odbyła się tradycyjnie przy mogiłach Franciszka Głowacza i Franciszka Biskupskiego na cmentarzu parafialnym.

Ostatnia zbiórka z ministrem w Stanowiskach. Mieszkańcy gmin Kluczewsko i Krasocin uczcili trzy rocznice związane z „Hubalem”

15 czerwca w Stanowiskach i Olesznie odbyły się obchody 125. rocznicy urodzin majora Henryka Dobrzańskiego, 82. rocznicy rozwiązania Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego oraz 6. rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Dobromierzu imienia „Hubala”.

Doroczna uroczystość patriotyczna w gminie Kluczewsku w hołdzie żołnierzom majora Dobrzańskiego, określana jako „ostatnia zbiórka” Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, odbyła się już po raz szósty na cmentarzu parafialnym w Stanowiskach, przy mogiłach plutonowego Franciszka Głowacza pseudonim „Lis” oraz spoczywającego obok partyzanta Franciszka Biskupskiego.

Tutaj zgromadziły się poczty sztandarowe, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci oraz delegacje szkolne. Przemówienie okolicznościowe przy pomniku wygłosił minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Pamięć poległych przywołał dowódca uroczystości – Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” w Występach. Ostatnim punktem uroczystości na cmentarzu było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na mogiłach partyzantów. Obchody uświetniła oprawa muzyczna młodzieżowej orkiestry dętej z Dobromierza.

Nowością w tym roku była kontynuacja obchodów w gminie Krasocin. Ze Stanowisk uczestnicy przemieścili się do Chotowa, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym miejsce walk partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego.

Ostatnim punktem wizyty ministra na ziemi włoszczowskiej było spotkanie w Szkole Podstawowej imienia Armii Krajowej w Olesznie. Tutaj Kasprzyk odznacz medalami Pro Bono Poloniae przewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Matyśkiewicza, wicestarostę włoszczowskiego Łukasza Karpińskiego, prezesa Koła Armii Krajowej w Olesznie Annę Resiak oraz członka i działacza tego koła Czesława Kowalczyka. Z kolei medal Pro Patria otrzymał doktor Łukasz Kopera, nauczyciel włoszczowskiego liceum, dyrektor szkoły w Komornikach.

Uroczystość patriotyczną w hołdzie majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu zorganizowały szkoły w Dobromierzu i Olesznie. Patronem medialnym była „Moja gazeta lokalna”.

/RB/

UDOSTĘPNIJ