Prawdopodobny przebieg drugiego etapu obwodnicy Włoszczowy - zacznie się od ronda przed Łachowem, przetnie Centralną Magistralę Kolejową i będzie biec wzdłuż niej aż do połączenia z drogą wojewódzką 742 przed Międzylesiem (widok z 200 metrów nad poziomem terenu).

Województwo ogłosiło przetarg na budowę drugiego etapu obwodnicy Włoszczowy. Nową trasą pojedziemy dopiero za 3 lata

16 stycznia Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach wszczął postępowanie przetargowe w sprawie budowy drugiego etapu obwodnicy Włoszczowy. Do realizacji jednak daleka droga. Nową trasą pojedziemy prawdopodobnie dopiero wiosną 2026 roku.

19 grudnia w okolicach Łachowa, gdzie zakończyła się dwa lata temu pierwsza część obwodnicy Włoszczowy, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w świetle klamer podpisał z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim umowę dotyczącą zabezpieczenia 19 milionów złotych z budżetu państwa na drugą część naszej inwestycji.

Warto przypomnieć, że pieniądze te były obiecane Włoszczowie już rok temu, o czym informował również przed Świętami Bożego Narodzenia, 22 grudnia 2021 roku premier Mateusz Morawiecki. Dopiero po roku od zapowiedzi prezesa Rady Ministrów podpisano uroczyście umowę na to dofinansowanie.

W ramach inwestycji ma powstać nowa droga wojewódzka o długości ponad 4 kilometrów, która połączy pierwszą część obwodnicy Włoszczowy, biegnącą w ciągu drogi 786, z dwoma kolejnymi drogami wojewódzkimi – w kierunku Radomska (droga 785) i Przedborza (742).

W planach jest też budowa dwóch wiaduktów – nad Centralną Magistralą Kolejową w okolicach obecnego wiaduktu przed Łachowem, który docelowo ma być wyburzony oraz drugi nad trasa wojewódzką 785 w okolicach Dankowa Małego.

Planowana wartość całej inwestycji to ponad 86  milionów złotych, w tym wspomniane dofinansowanie z budżetu państwa (Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg) wyniesie około 19 milionów. Samorząd województwa ma zabezpieczyć brakujące około 70 milionów (mniej więcej tyle mają pochłonąć same roboty budowlane). Ostateczna wartość inwestycji będzie znana dopiero po rozstrzygniętym przetargu.

Postępowanie przetargowe, jak nas poinformowało Biuro Prasowe marszałka województwa, zostało wszczęte 16 stycznia. W tym dniu Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich przekazał ogłoszenie do Urzędu Publikacji Unii Europejskiej, celem publikacji go w Dzienniku Urzędowym UE. Otwarcie ofert planowane jest na 24 lutego. 

Warto wspomnieć, że o drugi etap obwodnicy dopytywał 29 grudnia na ostatniej w minionym roku sesji Rady Powiatu Włoszczowskiego radny Zbigniew Krzysiek. Chciał między innymi wiedzieć, czy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego zabezpieczył brakującą kwotę w swoim budżecie.

W odpowiedzi od starosty Dariusza Czechowskiego radny Krzysiek usłyszał, że dzień wcześniej, 28 grudnia sejmik uchwalał swój budżet, w którym zapisał środki na dofinansowanie włoszczowskiej obwodnicy. Jak wynika z projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie województwa na 2022 rok, to kwota 1 miliona złotych.

Wcześniej, o obwodnicę pytała też władze województwa pochodząca z gminy Włoszczowa radna sejmiku Jolanta Tyjas. – Przez cały rok dopytywałam, kiedy coś drgnie. Tym bardziej, że pieniądze rządowe zostały przyznane i mieliśmy je już od początku 2022 roku, a inflacja z miesiąca na miesiąc rosła – mówiła na sesji budżetowej sejmiku radna Tyjas.

W odpowiedzi na swoją wcześniejszą interpelację w temacie obwodnicy 15 grudnia marszałek Andrzej Bętkowski poinformował radną, że w ciągu 30 dni od podpisania umowy z ministrem infrastruktury Zarząd Województwa musi ogłosić przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj. Stało się to, jak już wspomnieliśmy wcześniej, 16 stycznia.

W tym roku, jak przekazał radnej marszałek, planowane jest przygotowanie dokumentacji projektowej, która ma być gotowa w styczniu 2024 roku. W kwietniu przyszłego roku inwestor ma uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, a do końca przyszłego roku wykupić wszystkie grunty pod inwestycję. Budowa drugiego etapu obwodnicy Włoszczowy ma rozpocząć się w kwietniu 2024 i zakończyć w marcu 2026 roku.

Rafał Banaszek

Zobacz również:

Minister infrastruktury podpisał z marszałkiem województwa umowę na dofinansowanie drugiego etapu budowy obwodnicy

UDOSTĘPNIJ