Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Matyśkiewicz (z prawej) gratuluje absolutorium staroście Dariuszowi Czechowskiemu.

Zarząd Powiatu otrzymał absolutorium za budżet. – Tak dobrej sytuacji w powiecie jeszcze nie było – twierdziła nawet opozycja

16 głosami za przy jednym wstrzymującym się Zarząd Powiatu Włoszczowskiego otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Nawet opozycja wychwaliła działania obecnych władz.

Sesja absolutoryjna we włoszczowskim starostwie odbyła się 22 czerwca i poprzedzona była debatą nad raportem o stanie powiatu.

Z danych, które otrzymaliśmy, wynika, że tak dobrej sytuacji w powiecie, jak jest teraz, to jeszcze nie było, bo i przychody wysokie i inwestycji dużo – przyznał były starosta włoszczowski, radny Jerzy Suliga.

 

Czy przez to, że jest tak dobra sytuacja finansowa powiatu zarząd nie zastanawiał się nad konsolidacją długu szpitala? – pytał Suliga.

W odpowiedzi od starosty Dariusza Czechowskiego usłyszał, że zarząd chciałby to zrobić, gdyby tylko pozwoliły na to zapisy budżetowe. – My udzielamy ZOZ-owi pomocy jak tylko jest to możliwe – stwierdził Czechowski.

Zadłużenie szpitala powiatowego wynosiło pod koniec zeszłego roku około 35 milionów złotych. Obecnie wzrosło z uwagi na realizowane inwestycje w Zespole Opieki Zdrowotnej.

Podczas głosowania nad wotum zaufania dla władzy powiatu 12 radnych było za, a 5 wstrzymało się od głosu (Sławomir Owczarek, Paweł Strączyński, Jerzy Suliga, Zbigniew Krzysiek i Krzysztof Malinowski).

Głównym punktem posiedzenia było udzielenie absolutorium zarządowi za wykonanie ubiegłorocznego budżetu powiatu. Tutaj nie było żadnej dyskusji. 16 radnych głosowało za, a tylko jeden (Zbigniew Krzysiek) wstrzymał się.

Wyniku głosowania pogratulował staroście Dariuszowi Czechowskiemu przewodniczący rady Zbigniew Matyśkiewicz. Podkreślił, że porównując rok 2021 do 2022 przychody powiatu wzrosły o 10 milionów złotych. Starosta podziękował radnym za niemal jednogłośne głosowanie za udzieleniem absolutorium oraz pracownikom starostwa, którzy również zapracowali na sukces powiatu.

Ubiegłoroczne dochody powiatu włoszczowskiego zrealizowano w przeszło 111 procentach w stosunku do planu. Wydano też mniej, niż planowano pierwotnie, bo około 90,5 procent. Budżet 2022 zamknął się nadwyżką w kwocie ponad 3,4 miliona złotych, choć pierwotnie planowano 13-milionowy deficyt.

Zadłużenie powiatu na koniec 2022 roku wynosiło około 2,9 miliona. W minionym roku samorząd nie zaciągnął żadnych kredytów i pożyczek, spłacił natomiast raty kredytów wziętych w latach ubiegłych w kwocie 960 tysięcy zł. Na koniec 2022 roku powiat włoszczowski nie miał zobowiązań wymagalnych. 

/RB/

UDOSTĘPNIJ