Start biegu głównego w Dobromierzu na 1963 metry.

400 osób w Dobromierzu i ponad 300 w Olesznie pobiegło „tropem wilczym”. Wielkie wydarzenia patriotyczne na cześć żołnierzy wyklętych

W niedzielę, 3 marca w dwóch sąsiednich gminach powiatu włoszczowskiego odbyła się 12. edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Dopisali uczestnicy i przede wszystkim pogoda.

Już po raz siódmy to wielkie wydarzenie sportowo-patriotyczne zorganizowała w Dobromierzu Szkoła Podstawowa imienia majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim “Hubal” wraz z Gminą Kluczewsko. Bieg miał charakter wielopokoleniowy – przybyły całe rodziny. Organizatorzy przygotowali kilkanaście biegów na różnych dystansach – główny, rodzinny na dystansie 1963 metrów, a także biegi dla dzieci i młodzieży na 100, 200, 400 i 800 metrów oraz na 5 i 10 kilometrów w kilku kategoriach. Pod tym względem bieg dobromierski był prawdopodobnie największym w województwie świętokrzyskim na cześć żołnierzy wyklętych. Ci, którzy nie mogli biec, maszerowali z kijkami (nordic walking) lub jechali na rowerach.

Łącznie w Dobromierzu pobiegło około 400 osób, sympatyków biegania i historii (wielu z flagami narodowymi w ręku). Pucharami i medalami okolicznościowymi dekorował zwycięzców wójt Kluczewska Rafał Pałka (sam wziął udział w biegu głównym na 1963 metry) z dyrektorem miejscowej szkoły Robertem Dzierzgwą. Imprezę patriotyczną w Dobromierzu zorganizowała Szkoła Podstawowa imienia majora Henryka Dobrzańskiego. Sponsorem strategicznym była Gmina Kluczewsko.

W tym samym czasie podobne wydarzenie odbyło się już po raz trzeci przy Szkole Podstawowej imienia Armii Krajowej w Olesznie. Wzięło w nim udział 314 biegaczy. W tegorocznej edycji organizatorzy przygotowali trzy dystanse: 1963 metry oraz 5 i 8 kilometrów. W każdym biegu były osobne kategorie dla kobiet i mężczyzn, a także podkategorie dla młodzieży w wieku od 15 do 18 lat, najstarszego i najmłodszego uczestnika, najbardziej patriotycznie ubranego zawodnika, najliczniejszego zespołu – drużyny uczestników. Na imprezie w Olesznie gościli dwaj starostowie włoszczowscy.

Głównym celem niedzielnego wydarzenia było oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii naszego kraju. Przypomnijmy, że w piątek, 1 marca obchodziliśmy święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

/RB/

UDOSTĘPNIJ