Na ostatniej sesji Rady Powiatu głos zabrała Joanna Cieślak-Bulska z Włoszczowy, której towarzyszyła córka Emilia.

Apel do władz powiatu matki niepełnosprawnej dziewczynki: – Potrzebna jest pomoc wytchnieniowa dla rodziców! – prosiła kobieta

Joanna Cieślak-Bulska, matka 16-letniej Emilii, która cierpi na stwardnienie guzowate, zwróciła się z apelem do władz powiatu włoszczowskiego o przystąpienie przez samorząd do rządowego programu opieki wytchnieniowej dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością.

Zwracam się w imieniu wielu osób z całego powiatu włoszczowskiego do pana starosty Dariusza Czachowskiego i Zarządu Powiatu, którzy reprezentują nas, obywateli oraz partię rządzącą – Prawo i Sprawiedliwość. Partię, która wreszcie zauważyła problemy osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz realnie zaczęła im pomagać – zaczęła swoje wystąpienie na ostatniej sesji Rady Powiatu Joanna Cieślak-Bulska, której towarzyszyła córka Emilia.

16-letnia Emilia Bulska uczęszcza do szkoły specjalnej w Bogumiłku koło Lelowa. Cierpi na ciężki zespół chorobowy o nazwie stwardnienie guzowate, któremu towarzyszy też autyzm atypowy i padaczka.

Matka niepełnosprawnej dziewczynki zwróciła uwagę na rządowy program realizowany w ramach Funduszu Solidarnościowego, dotyczący opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów rodzin osób z niepełnosprawnością, na który zabezpieczono w tym roku 50 milionów złotych.

Jak informowała pani Joanna, jest to program pomocy skierowany do gmin i powiatów, w 100 procentach refundowany z budżetu państwa. Do końca 2020 roku samorządy mogły składać wnioski do wojewody o dofinansowanie w ramach tego programu.

Z tego, co wiem, w listopadzie i grudniu ubiegłego roku nie było informacji o możliwości skorzystania z programu opieki wytchnieniowej na stronach internetowych gminy Włoszczowa ani powiatu. W czasie pandemii był bardzo utrudniony kontakt bezpośredni z urzędami. Ponieważ nasze samorządy nie złożyły takich wniosków, rodzice nie mogą starać się o tego rodzaju pomoc – twierdziła pani Joanna.

 

Na pewno takich osób jest dużo więcej w powiecie włoszczowskim, które chętnie by z tej państwowej, darmowej pomocy skorzystało. Ponieważ problem jest duży, prosimy o poinformowanie nas, w jaki sposób możemy uzyskać pomoc, którą nam zagwarantowało nasze państwo. Bardzo proszę, żeby na przyszłość powiat włoszczowski występował do wojewody o dofinansowanie – apelowała matka niepełnosprawnego dziecka.

W odpowiedzi od Ilony Nowak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie pani Joanna usłyszała, że powiat włoszczowski rzeczywiście nie przystąpił do rządowego programu dotyczącego opieki wytchnieniowej, gdyż nie było takiego zapotrzebowania w ubiegłym roku ze strony mieszkańców.

Jeżeli nie mamy żadnych sygnałów od zainteresowanych osób, to trudno jest zrekrutować chętnych, tym bardziej, że na złożenie wniosku jest niewiele czasu – około miesiąca. Apeluję więc do wszystkich chętnych osób, żeby sygnalizowały takie zapotrzebowanie w kolejnym naborze wniosków. Dodam, że wniosek do wojewody musi złożyć gmina. Opieka wytchnieniowa jest świadczona przez gminę przy współpracy z powiatem. Jako Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie będziemy apelować do Ośrodków Pomocy Społecznej, żeby realizowały program opieki wytchnieniowej – zapewniała dyrektor Ilona Nowak.

Rafał Banaszek

UDOSTĘPNIJ