Włoszczowski szpital stara się o zakup takiej wieloosobowej komory hiperbarycznej, mogącej pomieścić do kilkunastu osób (fot. SPZZOZ Gryfice).

Będą leczyć tlenem. Włoszczowski szpital może być pierwszym w województwie świętokrzyskim z komorą hiperbaryczną

Zespół Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie stara się o zakup wieloosobowej komory hiperbarycznej – pierwszego takiego urządzenia w województwie świętokrzyskim, którego koszt wynosi około 5 milionów złotych.

Pomysł jest unikatowy w skali regionu. Włoszczowa może być pierwszą placówką zdrowia w województwie, która wzbogaci się o taką specjalistyczną aparaturę medyczną.

Będziemy leczyć pacjentów tlenem w komorze, w której panuje podwyższone ciśnienie (maksymalnie do pięciu atmosfer), a tlen podawany jest doustnie poprzez maskę założoną na twarz pacjenta – opowiada dyrektor placówki Rafał Krupa.

Komora ma być wieloosobowa, co oznacza, że jednorazowo będzie mogło w niej przebywać – w zależności od wersji urządzenia – nawet kilkanaście osób. Zmieści się też łóżko z pacjentem leżącym bądź pod respiratorem. Seanse mają trwać półtorej godziny, a pacjenci w tym czasie będą pod stałym nadzorem pielęgniarki.

Pierwsi lekarze, pielęgniarki i pracownicy techniczni z Włoszczowy już są szkoleni do obsługi tego urządzenia medycznego. Jak informuje dyrektor Krupa, takie szkolenia odbywa się tylko raz w roku – obecnie przechodzi go siedem osób.

Komora hiperbaryczna to jedna ze skuteczniejszych terapii wspomagających w przypadku wielu schorzeń. Pomaga w rekonwalescencji między innymi po zatruciach czadem, oparzeniach, przy trudno gojących się ranach, martwicach, przeszczepach, miażdżycy, cukrzycy, a nawet nadciśnieniu.

W Polsce jest tylko kilkanaście ośrodków, które stosują hiperbarię tlenową – najbliższy znajduje się w Krakowie. Centrum hiperbarii we Włoszczowie ma powstać przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Wniosek o dofinansowanie na zakup komory Rafał Krupa już złożył do Ministerstwa Zdrowia.

/RB/

UDOSTĘPNIJ