Hołd poległym na Zwierzyńcu partyzantom oddało przed szkołą w Czarncy kilkanaście pocztów sztandarowych (fot. Zbigniew Hejduk).

79. rocznica bitwy na Zwierzyńcu. Szkoła w Czarncy pamiętała o poległych partyzantach Armii Krajowej z grupy “Wolta”

17 marca w Szkole Podstawowej imienia Stefana Czarnieckiego w Czarncy upamiętniono 79. rocznicę bitwy na Zwierzyńcu, która rozegrała się 19 marca 1944 roku.

Tragiczne wydarzenie było skutkiem przeprowadzonej dzień wcześniej akcji zbrojnej batalionu Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Mieczysława Tarchalskiego pseudonim „Marcin”. Po udanej akcji jedna z grup partyzanckich pod dowództwem porucznika Zenona Siudy pseudonim „Wolt” przybyła na odpoczynek na Zwierzyniec. Tam śpiących partyzantów odnaleźli Niemcy i w nierównej walce pokonali.  

Uczestniczący w piątkowej uroczystości wysłuchali przedstawionego przez uczniów czarnieckiej szkoły montażu słowno-muzycznego. Następnie zaproszeni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową, a po odczytaniu apelu poległych wszyscy zebrani udali się do kościoła parafialnego na mszę świętą w intencji poległych. Modlitwie przewodniczył wikariusz parafii, ksiądz Andrzej Wojtasiński.

W uroczystości patriotycznej uczestniczyło kilkanaście pocztów sztandarowych szkół i organizacji kombatanckich, władze samorządowe gminy Włoszczowa na czele z burmistrzem Grzegorzem Dziubkiem i przewodniczącym Rady Miejskiej Grzegorzem Dudkiewiczem, wójt Secemina Tadeusz Piekarski, wizytator Kuratorium Oświaty Sławomir Krzysztofik, przedstawiciele powiatu, kombatanci, służby mundurowe, delegacje szkolne i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

/RB/

UDOSTĘPNIJ