10 grudnia delegacja Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego odebrała w Zakopanem Betlejemskie Światło pokoju (fot. ZHP).

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło z Zakopanego do Włoszczowy. Harcerze podzielili się nim z mieszkańcami

14 grudnia w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie odbyło się oficjalne przekazanie przez harcerzy mieszkańcom gminy Betlejemskiego Światła Pokoju. Kilka dni później płomień odebrały władze gminy i powiatu. 

10 grudnia harcerze Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego odebrali w Zakopanem Betlejemskie Światło, żeby podzielić się nim na Święta Bożego Narodzenia z mieszkańcami powiatu włoszczowskiego.

Oficjalne przekazanie pochodzącego z Betlejem Światła Pokoju odbyło się w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem, gdzie polscy harcerze otrzymali je już po raz 33. od słowackich skautów. W stolicy Tatr nie zabrakło też przedstawicieli Hufca ZHP Szczekocińsko-Włoszczowskiego imienia Aleksego Dawidowskiego pseudonim “Alek”.

W tym samym dniu płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem dotarł do Kielc, gdzie podczas uroczystej mszy świętej w kościele świętego Wojciecha został przekazany do rozprowadzenia delegacjom hufców Chorągwi Kieleckiej ZHP. Do Włoszczowy trafił 14 grudnia i został oficjalnie przekazany podczas mszy świętej w starej parafii.

19 grudnia płomień otrzymały od harcerzy władze samorządowe Gminy i Powiatu Włoszczowskiego. – To światło jest symbolem pojednania i pokoju. Jest światu bardzo potrzebne, zwłaszcza w czasie trwających konfliktów. Musimy dzielić się nadzieją, dobrem i życzliwością nie tylko w Boże Narodzenie – podziękował burmistrz Grzegorz Dziubek. 

Związek Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju odbiera i przekazuje dalej od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje światło od słowackich skautów. Przekazanie płomienia odbywa się naprzemiennie – raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód, zachód i północ Europy. Motto Betlejemskiego Światełka Pokoju w bieżącym roku brzmi „Czyńmy pokój”.

/RB/

UDOSTĘPNIJ