Debatę społeczną prowadziły Monika Jałocha z Weroniką Rak z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie.

Debata społeczna o bezpieczeństwie seniorów. Wspólna akcja włoszczowskiej policji i kieleckiej Fundacji Artwińskiego

Bezpieczeństwo na nasz wspólny cel” – pod takim hasłem 12 października we włoszczowskim Domu Kultury odbyła się debata społeczna, zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji, głównie z myślą o seniorach.

W spotkaniu profilaktycznym wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 1, młodzież z klasy policyjno-prawnej Zespołu Szkół numer 3 imienia Stanisława Staszica oraz seniorzy, do których w głównej mierze adresowane było to wydarzenie.

Spotkanie dotyczyło szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Jak zadbać o siebie, na co zwracać szczególną uwagę i na jakie zagrożenia najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku, o tym rozmawiali włoszczowscy policjanci z uczestnikami.

Omówiono oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta” i ich modyfikacje, senior bezpieczny w internetowej chmurze oraz  na drodze, jako uczestnik ruchu drogowego.

Ale nie tylko funkcjonariusze uwrażliwiali osoby starsze na czyhające na nich niebezpieczeństwa w codziennym życiu. Lekcję o bezpieczeństwie dały też dorosłym dzieci z włoszczowskiej „jedynki”, które przedstawiły kilka ciekawych scenek rodzajowych.

Celem  takich akcji jest przede wszystkim kontakt policji z seniorami i uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których osoby starsze stają się ofiarami przestępstwa – opowiadali organizatorzy debaty z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie.

Podczas prelekcji uczestnicy dowiedzieli się również o stanie bezpieczeństwa w powiecie włoszczowskim, funkcjonowaniu powiatowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa oraz o służbie dzielnicowych.

Było to to pierwsze takie spotkanie profilaktyczno-edukacyjne we Włoszczowie, w które włączyła się również Fundacja imienia Stefana Artwińskiego z Kielc (w debacie uczestniczył prezes fundacji Kamil Kołbuc).

Na koniec wszyscy uczestnicy debaty społecznej otrzymali kolorowankę profilaktyczną „Babciu, Dziadku! Dbajcie o siebie” wydaną  przez świętokrzyską policję, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej oraz Fundację Artwińskiego.

Drobne gadżety ufundował też poseł Bartłomiej Dorywalski (rozdała je dzieciom dyrektor jego biura Emilia Borowska). W policyjnej debacie o bezpieczeństwie uczestniczył burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Bezpieczeństwo to nasz wspólny cel. Dla nas, samorządowców bardzo ważne jest bezpieczeństwo obywateli. Dlatego naszym obowiązkiem jest wspieranie policji i wszelkich działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa. Ważna jest infrastruktura, o którą każdego dnia się troszczymy, ale równie ważne jest bezpieczeństwo – od przedszkolaka, poprzez drogę do pracy, po bezpieczeństwo seniorów, o które tak zabiegamy w gminie Włoszczowa – podkreślał Grzegorz Dziubek.

/RB/

UDOSTĘPNIJ