W tym roku po raz kolejny zagraliśmy na medal z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Wszystkie sztaby WOŚP w powiecie włoszczowskim zagrały na rekord. Bardzo udany 32. finał akcji charytatywnej

Wszystkie pięć sztabów w powiecie włoszczowskim pobiło swoje ubiegłoroczne wyniki i rekordy w zbiórce pieniędzy podczas 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbieraliśmy na leczenie płuc po pandemii.

Włoszczowa – ponad stu wolontariuszy i przeszło 100 tysięcy złotych

Największy w powiecie sztab WOŚP mieścił się tradycyjnie we włoszczowskim Domu Kultury. Dla niego pieniądze zbierało ponad stu wolontariuszy z miasta i ośmiu miejscowości (Kurzelowa, Konieczna, Bebelna, Czarncy, Oleszna, Dobromierza, Moskorzewa i Chlewic).

Koncert finałowy rozpoczął się od występu zespołu Big Band – zwycięzcy tegorocznego Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Zaprezentowały się także sekcja wokalna i tańca towarzyskiego dla dorosłych oraz grupa taneczna Flex z Domu Kultury. Zagrały zespoły: The Chrisses, Fabryka Bzu, Na Styku oraz kapela Włoszczowskie Muzykanty.

Koncertowi towarzyszyła loteria fantowa w foyer kina, którą prowadzili harcerze oraz stoisko z rękodziełem w wykonaniu najmłodszych wolontariuszek. W przerwie między występami licytowano na scenie wybrane przedmioty.

Dodatkowymi atrakcjami było spotkanie z alpakami oraz morsowanie przy Domu Kultury. A propos morsowania, to warto podkreślić, że stowarzyszenie włoszczowskich morsów wsparło sztab WOŚP kwotą 4 tysięcy złotych.

Po podliczeniu 91 puszek orkiestrowych okazało się, że jest w nich aż 83 454,63 złote, to jest o około 26 000 złotych więcej, niż rok temu. Najbogatszą puszkę dostarczyła do Włoszczowy Wiktoria Pustuł z Moskorzewa – w środku było 4 451,53 złotych.

Ostateczna kwota włoszczowskiego sztabu WOŚP będzie na pewno wyższa, gdyż dojdzie do niej jeszcze dochód z licytacji przedmiotów w Internecie, która zakończy się ostatecznie 9 lutego – dotychczas sprzedano rzeczy za kwotę blisko 7 tysięcy złotych.

Na chwilę obecną konto orkiestrowe Włoszczowy wynosi 100 585,88 złotych (rok temu ostateczna kwota wyniosła ok. 84 600 zł). Rekord już został pobity i to znacząco.

Secemin zagrał po raz 10 i to na rekord 17 800 złotych

Po raz dziesiąty w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wzięła udział Szkoła Podstawowa imienia Jana Zawady w Seceminie. Dla szkolnego sztabu kwestowało w dniu finału 19 wolontariuszy.

Akcję można było również wesprzeć wrzucając datki do puszek stacjonarnych znajdujących się w: szkole, przedszkolu, bibliotece, markecie Lewiatan i na stacji Orlen. W ramach 32. finału WOŚP odbył się także turniej tenisa stołowego, w którym wzięło udział 52 uczestników.

Ważnym punktem wydarzenia były występy artystyczne uczniów, przedszkolaków oraz członków drużyny harcerskiej Wertepy imienia Szarych Szeregów z Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego ZHP. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych były animacje.

Rada Rodziców szkoły zorganizowała kiermasz ciast, który cieszyły się dużą popularnością. Oprócz ciast serwowano także kiełbaski z grilla.

Podczas kiermaszu można było nabyć gadżety Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zainteresowaniem cieszyła się zabawa w losowanie, w której jako fanty wykorzystano rękodzieła wykonane przez lokalnych twórców.

Zwieńczeniem niedzielnego finału orkiestry była akcja światełko do nieba, podczas której odpalono fontanny sceniczne.

Efektem wszystkich działań sztabu WOŚP w Seceminie było zebranie rekordowej kwoty 17 850 złotych, to jest o około 3 000 zł większej, niż w 2023 roku.

13 tysięcy złotych od najmniejszej gminy Radków

Swoją lokalną imprezę zorganizował również sztab w Radkowie, działający przy stowarzyszeniu Z Ludźmi Dla Ludzi, które sfinansowało koszty organizacji wydarzenia.

Dla orkiestry kwestowało w niedzielę 12 wolontariuszy – w większości uczniów miejscowej szkoły. Jak co roku można było ich spotkać przed kościołami w Dzierzgowie i Kossowie, przed budynkami użyteczności publicznej, przy sklepach i na ulicach gminy. Najwięcej zebrała do puszki Gabriela Nowakowska – 2 006 złotych.

Wieczorem zbiórka przeniosła się do Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej. Podczas imprezy można było obejrzeć jasełka bożonarodzeniowe, były licytacje gadżetów (dochód z nich wyniósł 4 694 złote), a na koniec koncerty zespołów muzycznych Fantazja oraz Spectrum Band.

Cała impreza w Radkowie zakończyła się zebraniem na WOŚP 13 069,98 złotych, to jest o około 2 500 złotych większej, niż w ubiegłym roku.

W Krasocinie wszystko zagrało. Zebrano 11 tysięcy

W wielkiej orkiestrze – jak co roku – nie mogło też zabraknąć Zespołu Placówek Oświatowych imienia rotmistrza Witolda Pileckiego z Krasocina. W tym roku szkoła zorganizowała wydarzenie pod hasłem „W Kraso wszystko gra Ok!”.

Już w piątek, 26 stycznia odbył się szkolny kiermasz ciast ofiarowanych przez rodziców uczniów, z którego dochód zasilił konto fundacji WOŚP. Cały finał zakończyła zbiórka uliczna 15 wolontariuszy w niedzielę, 28 stycznia.

Puszki wolontariuszy, kiermasz ciast, e-skarbonka oraz aukcje na portalu Allegro dały krasocińskiemu sztabowi dochód w wysokości 11 171,98 złotych. Najskuteczniejszą wolontariuszką okazała się Julia Bojaś, która zebrała do puszki 1 143 złote.

Bukowa wróciła po 3 latach przerwy. I jest dodatkowe ponad 20 tysięcy

Po trzech latach przerwy spowodowanej między innymi pandemią do grania z Jurkiem Owsiakiem powrócił Zespół Placówek Oświatowych imienia Jana Pawła II w Bukowie. Dla tego sztabu był to już 18 finał WOŚP.

28 stycznia w miejscowej szkole zorganizowano koncert, podczas którego zaprezentowały się w tańcu i śpiewie dzieci i młodzież, oklaskiwane przez licznie przybyłych mieszkańców. Były też burzliwe licytacje. Największe boje toczyły się o rower górski (470 zł), trambambulę (310 zł) oraz betoniarkę (250 zł). Nie zabrakło także loterii fantowej oraz bufetu, gdzie można było zjeść coś na słodko i na słono.

W efekcie sztab WOŚP w Bukowie, którym w tym roku kierowała Justyna Tatar, zebrał 20 379,57 złotych. Na ten wynik zapracowało między innymi 13 wolontariuszy. Najwięcej miała w puszce Iza Brymerska z Gruszczyna (576,01 zł).

/RB/

UDOSTĘPNIJ