Uczestnicy najważniejszego biegu rodzinnego na dystansie 1963 metrów na starcie w Dobromierzu.

Jedyny w powiecie włoszczowskim Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dobromierzu. Pobiegło ponad 300 osób

Ponad 300 osób z flagami narodowymi w ręku pobiegło w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Dobromierzu. Było to jedyne takie wydarzenie w powiecie włoszczowskim i największe w województwie świętokrzyskim pod względem ilości przygotowanych tras.

Wydarzenie sportowo-patriotyczne odbyło się 5 marca przy Szkole Podstawowej imienia majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim „Hubal” w Dobromierzu.

Była to już 6 edycja tej imprezy w gminie Kluczewsko, a 11 w kraju. Nawet fatalna pogoda nie była w stanie wystraszyć biegaczy, którzy stawili się w gminie Kluczewsko w liczbie ponad 300 osób. Bieg miał charakter wielopokoleniowy – przybyły nawet całe rodziny.

Na starcie z flagami narodowymi w ręku stanęli między innymi po raz pierwszy poseł Bartłomiej Dorywalski, a także stali bywalcy tego wydarzenia – wójt Kluczewska Rafał Pałka oraz wizytator Kuratorium Oświaty we Włoszczowie Sławomir Krzysztofik.

Organizatorzy przygotowali aż 12 tras biegowych – bieg główny, rodzinny na dystansie 1963 metrów, a także biegi na kilkaset metrów oraz na 5 i 10 kilometrów w kilku kategoriach. Pod tym względem bieg dobromierski był największych w naszym województwie na cześć żołnierzy wyklętych. Ci, którzy nie mogli biec, maszerowali z kijkami (nordic walking) lub jechali na rowerach. 

Pomimo bardzo niesprzyjającej pogody, chłodu i padającego cały czas śniegu wszyscy bezpiecznie ukończyli bieg i – jak podkreślał kilkakrotnie prowadzący imprezę Dionizy Krawczyński – wygrali go dla niezłomnych.

Na zakończenie poseł Bartłomiej Dorywalski, wicestarosta Łukasz Karpiński, wójt Rafał Pałka, wizytator Sławomir Krzysztofik oraz dyrektor miejscowej szkoły Robert Dzierzgwa wręczyli zwycięzcom puchary, okolicznościowe medale i dyplomy. Nagrodzono też grawertonami oraz podziękowaniami sponsorów oraz partnerów biegu.

Wydarzenie patriotyczne zorganizowała Szkoła Podstawowa imienia majora Henryka Dobrzańskiego. Sponsorem strategicznym była gmina Kluczewsko.

Patronat honorowy nad imprezą objęli między innymi szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, poseł Bartłomiej Dorywalski, władze wojewódzkie i powiatowe oraz dyrektor kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Patronem medialnym była „Moja gazeta lokalna”.

Tegorocznej edycji biegu w Dobromierzu patronowało czterech żołnierzy niezłomnych, działających w konspiracyjnej sieci wywiadowczej Armii Krajowej: Alicja Wnorowska, Irena Szajowska, Tadeusz Płużański i Witold Pilecki.

Głównym celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii naszego kraju wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku.

/RB/

UDOSTĘPNIJ