Przebudowywaną ulicę Polną w Chlewicach odwiedzili: (od lewej) skarbnik gminy Magdalena Kowalik, wójt Moskorzewa Andrzej Walasek i radni - Justyna Całka oraz Sebastian Kosowski.

Ofensywa drogowa w gminie Moskorzew. Już wkrótce wszystkie główne ciągi komunikacyjne będą miały nowe nawierzchnie

Bieżący rok jest dla Gminy Moskorzew rekordowy, jeśli chodzi o poprawę infrastruktury drogowej. Po zrealizowaniu wszystkich zadań nowe nawierzchnie zyskają niemalże wszystkie główne ciągi komunikacyjne.

14 marca wójt Moskorzewa Andrzej Walasek podpisał najnowszą umowę z wykonawcą – tym razem na remont ulicy Błonie w Chlewicach i przebudowę odcinka w Lubachowach. To kolejne inwestycje drogowe, które zmodernizuje gmina dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa. Ale będzie ich w tym roku znacznie więcej.

Jeśli chodzi o ulicę Błonie, to wyremontowany zostanie ostatni odcinek drogi Chlewice-Słupia o długości 570 metrów. Z kolei w Lubachowach powstanie nowy asfalt od remizy strażackiej w kierunku Chebdzia (660 metrów). Wartość obu inwestycji wyniesie ponad 600 tysięcy złotych, w tym do 70 procent kosztów pokryje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.

Dzięki tym inwestycjom, jak mówi wójt Andrzej Walasek, zakończy się ostatecznie modernizacja ulicy Błonie oraz połączone zostaną ze sobą miejscowości Chebdzie i Lubachowy. Wykonawcą robót będzie firma Dukt z Włoszczowy.

Warto wspomnieć, że Gmina Moskorzew w ubiegłym roku, w ramach tego samego Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, wyremontowała dwa odcinki: w Mękarzowie (860 metrów) i Chebdziu (710 metrów). Wydała na ten cel ponad 700 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie wyniosło przeszło 420 tysięcy. Ale to nie koniec inwestycji w ramach tego funduszu. Jeszcze w  tym roku samorząd planuje przebudować drogę w Mękarzowie o długości prawie 600 metrów, gdzie w ostatnich latach powstają nowe zabudowania.

Gmina jest również w trakcie kompletowania dokumentacji do ogłoszenia kolejnych przetargów na dalszy rozwój infrastruktury drogowej. Planowane są modernizacje i przebudowy dróg w miejscowościach: Chlewska Wola, Chlewska Wola-Dębnik, Perzyny, Dąbrówka, Jadwigów, Mękarzów, Moskorzew, Tarnawa Góra oraz ulica Rzeczna i Strażacka w Chlewicach. Wszystkie te zadania będą dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Przypomnijmy, że Gmina Moskorzew ma już podpisane umowy na modernizację i przebudowę dróg w: Chlewicach (ulica Polna, Strażacka i Partyzantów), Chebdziu, a także na drogę dojazdową do murowańca w Moskorzewie oraz na odcinek łączący Tarnawą Górę z Mękarzowem.

Łączna wartość wspomnianych inwestycji drogowych wyniesie ponad 1,7 miliona złotych i większość kosztów pokryje Polski Ład. Wykonawcą robót będzie lokalna firma Tranzit z Lubachów.

Przebudowana zostanie również kilometrowa droga Chebdzie-Lubachowy. Inwestycja ta pochłonie prawie 600 tysięcy i będzie dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Wykona ją firma Dukt.

Realizacja powyższych inwestycji pozwoli zmodernizować kolejne ważne odcinki dróg, o które zabiegli mieszkańcy od lat. Jak widać, bieżący rok będzie kolejnym rekordowym pod względem poprawy infrastruktury drogowej. Po zrealizowaniu tych zadań, nowe nawierzchnie zyskają niemalże wszystkie główne ciągi komunikacyjne na terenie gminy Moskorzew – podkreśla wójt Andrzej Walasek.

/RB/

UDOSTĘPNIJ