Wstęgę przecięli: (od lewej) Marcin Kasprzyk, Paweł Książek, Artur Konarski, Tomasz Jamka, Andrzej Bętkowski, Bartłomiej Dorywalski, Rafał Pałka i Jerzy Wrona.

Otwarcie z pompą. Chodnik przy drodze wojewódzkiej w gminie Kluczewsko zakończony i oficjalnie oddany do użytkowania

8 lipca otwarto ponad kilometr wyremontowanej drogi wojewódzkiej 742 w Stanowiskach wraz z chodnikiem. Był to ostatni etap budowy ciągu pieszego przy tej drodze w gminie Kluczewsko, stanowiący kontynuację powstałych 2 lata temu chodników w Brześciu i Kluczewsku.

Spotkanie odbyło się przy kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. Otwarcie opóźnił padający deszcz, ale – jak zażartował poseł Bartłomiej Dorywalski – dzięki temu można było się przekonać, czy odwodnienie tego odcinka drogi działa prawidłowo.

Wstęgę na drodze wojewódzkiej 742 przecięli poseł Dorywalski, władze województwa świętokrzyskiego na czele z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim oraz samorządowcy z gminy Kluczewsko z wójtem Rafałem Pałką na czele. Chodnik, który leży w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła i parafii poświęcił proboszcz Stanisław Stańczyk.

Wszyscy podkreślali, że ta inwestycja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa przy ruchliwej trasie, łączącej województwo świętokrzyskie z łódzkim. Gmina zabiegała w województwie o tę sprawę od 8 lat. Władze gminy oraz miejscowy proboszcz poprosili też o pomoc posła Dorywalskiego. I udało się.

Całe zadanie polegało na budowie w sumie trzech odcinków chodników – w Brześciu, Kluczewsku i Stanowiskach o łącznej długości ponad 2 kilometrów (350 metrów w Brześciu, 485 metrów w Kluczewsku i 1170 metrów w Stanowiskach). Inwestycja przy drodze wojewódzkiej 742, która rozpoczęła się w 2018 roku, kosztowała około 3,2 miliona złotych, w tym 950 tysięcy (blisko 30 procent) dofinansowała gmina Kluczewsko. W ramach zadania wyremontowano też kilometr drogi w Stanowiskach oraz schody przy miejscowym kościele.

Przy okazji poseł Dorywalski poprosił marszałka Bętkowskiego o remont zniszczonego fragmentami odcinka drogi 742 z Włoszczowy w kierunku Kluczewska. Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Jerzy Wrona poinformował, że dzięki oszczędnościom w budżecie województwa jeszcze w tym roku zostanie położona nakładka asfaltowa na tej drodze na długości 350 metrów.

/RB/

UDOSTĘPNIJ