Starosta Dariusz Czechowski (z lewej) podpisał porozumienie z dyrektorem szpitala Rafałem Krupą w zakresie opieki stomatologicznej dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

Po kilku latach przerwy otwarto nowoczesną, publiczną poradnię stomatologiczną w szpitalu. Gabinet zaprasza dzieci i młodzież

12 lutego otwarto uroczyście nowoczesną poradnię stomatologiczną w szpitalu. Od kilku lat na terenie całej Włoszczowy nie było podobnego, publicznego gabinetu na NFZ. Placówka zaprasza przede wszystkim dzieci i młodzież szkolną.

W uroczystym otwarciu uczestniczył cały Zarząd Powiatu Włoszczowskiego, przewodniczący Rady Powiatu, dyrekcja szpitala i personel.

Gabinet stomatologiczny, jak opowiadał dyrektor placówki Rafał Krupa, miał być już gotowy rok temu, jednak z powodu trwających prac termomodernizacyjnych budynku szpitala, termin otwarcia trzeba było przesunąć.

Poradnia ma podpisaną umowę na leczenie z Narodowym Funduszem Zdrowia – dodajmy, że od kilku lat na terenie całej Włoszczowy nie było podobnej pracowni stomatologicznej na NFZ. Generalny remont gabinetu wraz z jego wyposażeniem kosztował ponad 200 tysięcy złotych.

Z okazji otwarcia nowej inwestycji w szpitalu władze Powiatu Włoszczowskiego podpisały z dyrekcją placówki porozumienie w zakresie opieki stomatologicznej dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez powiat.

Będziemy prowadzić profilaktykę stomatologiczną głównie dla dzieci szkolnych. Będziemy chcieli też podpisać umowy z organami prowadzącymi szkoły podstawowe i przedszkola na terenie powiatu włoszczowskiego – opowiadał dyrektor szpitala Rafał Krupa.

Uważam, że jest to bardzo dobra inicjatywa. Chciałem tylko przypomnieć, że gabinet stomatologiczny w naszym szpitalu na NFZ nie był czynny od kilku lat. Do zorganizowania opieki stomatologicznej dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych zobowiązuje nas ustawa. Taki sam obowiązek nałożony jest też na wójtów i burmistrzów – przypominał starosta Dariusz Czechowski.

Zachęcamy dzieci i młodzież do korzystania z wyremontowanego gabinetu stomatologicznego. Zachęcamy wójtów naszych gmin, aby podpisywali ze szpitalem porozumienia, aby dzieci miały zapewnioną fachową opiekę – apelowała Małgorzata Gusta, członek Zarządu Powiatu.

Od samego początku kadencji szpital był, jest i będzie dla nas priorytetem. Zależy nam na tym, żeby się rozwijał – dodał wicestarosta Łukasz Karpiński, przewodniczący Rady Społecznej Zespołu Opieki Zdrowotnej.

Na problem profilaktyki zdrowotnej zębów u dzieci zwracała uwagę lekarz dentysta Katarzyna Koza. – Profilaktyka jest bardzo ważna. Rodzice powinni zadbać o dietę dzieci i szczotkowanie. Dzieci powinny szczotkować zęby pod opieką dorosłych, a często tak nie jest. Często nawet trzylatkowie zostawiani są sami, a później są pretensje do dzieci, że nie dbają odpowiednio o jamę ustną. Mam nadzieję, że ten gabinet poprawi sytuację stomatologiczną w powiecie – mówiła doktor Koza.

WAŻNE INFORMACJE 
Poradnia stomatologiczna mieści się na trzecim piętrze szpitala. Czynna jest od poniedziałku do środy w godzinach 9-18 (we wtorki wyjątkowo od 8.05) oraz w czwartki i piątki od 9 do 14. Przyjmuje trzech lekarzy dentystów i higienistka stomatologiczna. Telefon: (41) 388-37-25.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ