Spotkanie samorządowców i parlamentarzystów przy wiadukcie w Motycznie: (od lewej) Dariusz Czechowski, Krzysztof Lipiec, Małgorzata Gusta, Zbigniew Matyśkiewicz, Rafał Pacanowski i Łukasz Karpiński.

Poseł Krzysztof Lipiec na wizytacji budowanych wiaduktów w powiecie włoszczowskim. Inwestycje będą gotowe już w październiku

Dwa powstające wiadukty drogowe nad Centralną Magistralą Kolejową w powiecie włoszczowskim odwiedził we wtorek poseł Krzysztof Lipiec. Goście i gospodarze byli pod wrażeniem postępu prac.

Wiadukty w Motycznie i Koziej Wsi buduje od stycznia firma Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej. Obecnie stoją już podpory żelbetowe oraz kładziona jest na nich stalowa konstrukcja nośna. W bardziej zaawansowanym stanie jest budowla w Motycznie.

Oba obiekty inżynieryjne budowane nad Centralną Magistralą Kolejową będą mieć po 140-150 metrów długości, a łącznie ze zjazdami drogowymi ich długość wyniesie około 600 metrów.

Wiadukty będą się składać z dwóch pasów jezdni o szerokości 3 metrów każdy oraz ciągów pieszo-rowerowych o długości od 300 do 400 metrów i szerokości 3,5 metra. W ramach tej inwestycji powstaną też nasypy, drogi dojazdowe oraz system odwodnienia w postaci kanalizacji deszczowej.

Poseł Krzysztof Li[piec na wizytacji wiaduktów w powiecie włoszczowskim
Władze powiatu z posłem Krzysztofem Lipcem przy budowanym wiadukcie w Koziej Wsi.

Zdaniem władz powiatu inwestycje te zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo oraz usprawnią ruch drogowy w gminach Włoszczowa i Krasocin.

Umożliwią przede wszystkim bezkolizyjny ruch na skrzyżowaniu linii kolejowej Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie z drogami powiatowymi. Skończą się wreszcie długie korki samochodów stojących przy zamkniętych przejazdach kolejowych.

Dzięki tej inwestycji, jak informuje spółka PKP PLK, prędkość pociągów poruszających się po Centralnej Magistrali zwiększy się do ponad 200 kilometrów na godzinę.

Termin wykonania prac to wrzesień 2021. Wykonawca chce jednak oddać je do użytku mieszkańcom jeszcze w październiku tego roku.

Inwestycja w Koziej Wsi pochłonie 25,4 miliona złotych netto, a w Motycznie 21,4 miliona. Inwestorem głównym jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Powiat włoszczowski sfinansował zakup części gruntów pod wiadukty.

/RB/

UDOSTĘPNIJ