Na tej działce, którą pokazuje Tadeusz Piekarski, powstanie oczyszczalnia ścieków dla Woli Kuczkowskiej, Wolicy i części Kuczkowa.

W Woli Kuczkowskiej powstanie oczyszczalnia ścieków. Gmina Secemin rozpoczyna kanalizowanie południowych terenów

Ponad 2,6 miliona złotych będzie kosztować budowa oczyszczalni ścieków w Woli Kuczkowskiej. W ten sposób rozpocznie się szeroki program kanalizowania południowych terenów gminy Secemin.

Wójt Secemina Tadeusz Piekarski podpisał umowę z wykonawcą – firmą Eko-Kompleks ze Rzgowa koło Łodzi, która zaprojektuje i wybuduje oczyszczalnię przy drodze gminnej Wola Kuczkowska – Dąbie oraz 790 metrów wodociągu, który zasili w wodę oczyszczalnię wraz z brakującymi przyłączami do kilku posesji. Oczyszczalnia w Woli Kuczkowskiej pod względem wydajności ma być podobna do tej z Międzylesia, którą otwarto pod koniec ubiegłego roku.

Podpisanie umowy w Urzędzie Gminy Secemin z wykonawcą oczyszczalni (fot. UG Secemin).

Inwestycja ma rozpocząć się w maju i potrwać do końca 2025 roku, choć wykonawca deklaruje, że wykona zadanie wcześniej. Budowa oczyszczalni wraz z nitką wodociągową pochłonie przeszło 2,6 miliona złotych, z czego 2 miliony Gmina Secemin pozyskała z Rządowego Funduszu Polski Ład – edycja III PGR. Resztę kosztów pokryje samorząd.

Tą inwestycją nasza gmina rozpocznie szeroki program kanalizowania południowych terenów. W następnej kolejności będą Psary i sąsiednie miejscowości oraz Czaryż i Wola Czaryska – informuje wójt Tadeusz Piekarski.

Warto przypomnieć, że Gmina Secemin kończy pomału budowę kanalizacji sanitarnej w Żelisławiczkach, którą przerwano w okresie jesienno-zimowym z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Obecnie inwestycja ta ponownie nabiera tempa i wszystko wskazuje na to, że już latem mieszkańcy Żelisławiczek będą mogli podłączać się do sieci. Po wykonaniu tego zadania poziom skanalizowania gminy wyniesie blisko 50 procent.

/RB/

UDOSTĘPNIJ