Przy nowoczesnym kotle na pellet w szkole w Kurzelowie: (od lewej) Norbert Celebański, Grzegorz Dziubek, Sławomir Owczarek i Włodzimierz Rak.

Prawie wszystkie szkoły w gminie Włoszczowa mają nowoczesne kotłownie na ekologiczne paliwo. Spadły koszty ogrzewania budynków

Gmina Włoszczowa, inwestując w odnawialne źródła energii, nie żałuje też pieniędzy na modernizację szkolnych kotłowni. Stare, trujące środowisko piece na węgiel zastąpiły ekologiczne kotły na pellet drzewny.

Około 320 tysięcy złotych kosztowała ostatnio modernizacja kotłowni, która od dwóch miesięcy funkcjonuje w Zespole Placówek Oświatowych w Kurzelowie. To najnowocześniejsza i prawdopodobnie największa szkolna kotłownia w gminie Włoszczowa.

Ze starej, węglowej kotłowni zniknęły przede wszystkim dwa „kopciuchy” – węgiel ogrzewał  kurzelowską szkołę i przedszkole przez 32 lata. Wysłużone kotły zastąpił jeden piec na pellet o mocy 300 kilowatów. Oprócz wysokiej klasy kotła, wyremontowano też komin, skład opału i narzędziowni oraz wstawiono drzwi przeciwpożarowe.

Nowa kotłownia w Kurzelowie ma zaledwie dwa miesiące, ale dyrektor placówki Norbert Celebański widzi same zalety tej zmiany i dziękuje władzom samorządowym gminy Włoszczowa za tak racjonalną decyzję.

Dyrektor Norbert Celebański mówi, że szkoła w Kurzelowie zaoszczędzi teraz na ogrzewaniu, którego zużyje dużo mniej, niż przy wcześniejszej kotłowni węglowej.

W porównaniu do poprzednich sezonów grzewczych, zakupiliśmy przede wszystkim dużo mniej paliwa – pelletu, co pozwoliło nam ograniczyć koszty ogrzewania. Jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologicznie. Wszystko zmieniło się na plus. Mało tego, wcześniej trzeba było częściej doglądać starych pieców węglowych, teraz, nawet w przypadku braku prądu, nic się nie dzieje, nie ma odcięcia dopływu ciepła do budynku – opowiada Norbert Celebański.

Ale nie tylko szkoła w Kurzelowie przeszła w ostatnich latach na ogrzewanie ekologiczne. Praktycznie wszystkie szkoły w gminie Włoszczowa posiadają już nowoczesne kotłownie. I tak, Zespół Placówek Oświatowych numer 1 oraz Przedszkole Samorządowe numer 2 korzystają z ciepła dostarczanego z magistrali ze Stolbudu, „dwójka” i przedszkole numer 3 mają kotłownie na gaz, placówki w Koniecznie i filia w Łachowie palą pelletem drzewnym, a Bebelno kotłem na ekogroszek, spełniającym najnowsze normy emisji spalin. Do zmodernizowania została tylko jedna kotłownia szkolna w Czarncy, która korzysta jeszcze z ekomiału.

/RB/

UDOSTĘPNIJ