Fot. Pixabay

Prezent pod choinkę od rządu dla niektórych samorządów. Otrzymają łącznie ponad 8 milionów złotych. Nie wszyscy są zadowoleni

Przeszło 8 milionów złotych bezzwrotnych dotacji dostaną cztery samorządy w powiecie włoszczowskim z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Nie wszyscy są jednak zadowoleni, bo liczyli na dużo więcej. Trzy nasze gminy nie dostały nic.

Powiat pozyskał z budżetu państwa 2,2 miliona złotych, które przeznaczy na przebudowę Oddziału Chirurgii Ogólnej Zespołu Opieki Zdrowotnej. Włoszczowskie starostwo złożyło w sumie trzy wnioski na łączną kwotę około 24 milionów, przeszedł jeden.

Najwięcej w powiecie otrzymała gmina Kluczewsko – w sumie 3 miliony złotych z przeznaczeniem na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Brzeście, Kolonia Bobrowska Wola, Bobrowska Wola i Miedziana Góra. Gminie Radków przyznano 870 tysięcy  na termomodernizację budynku szkoły.

Wsparcie w wysokości 2 milionów złotych pozyskała też gmina Włoszczowa, jednak burmistrz Grzegorz Dziubek nie jest zadowolony, gdyż liczył na dużo więcej.

Samorząd naszej gminy wnioskował o kwotę 12 milionów 760 tysięcy złotych na dokończenie budowy kanalizacji sanitarnej w Koniecznie i Kurzelowie oraz budowę kanalizacji w Dankowie Małym i Dużym. Kwota ta stanowiła 85 procent całkowitej wartości tych inwestycji. Wkład własny gminy miał wynieść 15 procent, czyli ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych. Za te środki chcieliśmy wybudować 20 kilometrów sieci, 7 przepompowni, 425 przyłączy – w sumie skorzystałoby na tym 1375 mieszkańców naszej gminy. Niestety, jak wynika z zapowiedzi, mamy otrzymać jedynie 2 miliony złotych dotacji, co stanowi tylko 13,37 procent wartości wspomnianych wyżej inwestycji. Pytam się – którą inwestycję mam teraz wybrać? ­– mówi zawiedziony burmistrz Dziubek.

Gminy Krasocin, Secemin i Moskorzew nie otrzymały żadnego wsparcia – dlaczego, tego nikt nam nie potrafił wyjaśnić. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów, jak czytamy na oficjalnym serwisie rządowym, wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin oraz powiatów. Pieniądze pochodzą z projektu Fundusz COVID-19, z tak zwanej tarczy dla samorządów w czasie pandemii i są bezzwrotne.

Ile otrzymają nasze samorządy
Powiat włoszczowski – 2,2 miliona złotych, gmina Włoszczowa – 2 mln zł, gmina Kluczewsko – 3 mln zł, gmina Radków – 870 tys. zł.

/RB/

UDOSTĘPNIJ