1 marca na wysypisku Kępny Ług we Włoszczowie otwarto oficjalnie nowoczesną instalację do zagospodarowania odpadów komunalnych.

Rewolucja w gospodarce odpadami we Włoszczowie. Ze śmieci produkują paliwo i zasilają nim zakład w energię elektryczną

1 marca w Zakładzie Przetwarzania Odpadów Komunalnych Kępny Ług we Włoszczowie otwarto oficjalnie nowatorską instalację, która ze śmieci produkuje… paliwo alternatywne na własne potrzeby.

To prawdziwa rewolucja w gospodarce odpadami i jedna z poważniejszych inwestycji ekologicznych w regionie świętokrzyskim. Inwestycję zrealizowała za prawie 11 milionów złotych (w tym 6,8 mln z Unii Europejskiej) gminna spółka – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Nowoczesną linię wytwarzania ze śmieci paliwa alternatywnego, które jest w stanie zasilić cały zakład w energię elektryczną, obejrzeli 1 marca we Włoszczowie między innymi wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, europoseł Adam Jarubas, wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, poseł Lucjan Pietrzczyk oraz szefowie spółek gospodarujących odpadami w całym regionie świętokrzyskim. Goście byli pod wrażeniem nowoczesnej inwestycji. 

Wybudowana hala rozładunku i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych z całym system nowoczesnych urządzeń, tworzących instalację nastawioną na maksymalny odzysk surowców, które mogą być poddane recyklingowi (tak zwany obieg zamknięty) – to prawdziwa rewolucja we włoszczowskiej gospodarce odpadami.

Odpady będzie można zagospodarować w sposób ekologiczny, produkując dodatkowo paliwo alternatywne, między innymi na potrzeby wytwarzanie energii elektrycznej oraz ogrzewania hali, co zdecydowanie poprawi gospodarkę odpadami we Włoszczowie. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włoszczowie staje się przez to samowystarczalne energetycznie, produkując paliwo na własne potrzeby.

W ramach inwestycji powstała także nowa płyta kompostowa o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych, a także nowoczesne wagi dla śmieciarek, zakupiono też specjalistyczny sprzęt i maszyny do utrzymania porządku na składowisku.

To wielka zmiana we włoszczowskiej gospodarce odpadami. Powstała w czasie pandemii instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów właśnie zamienia się w nowoczesny zakład, gotowy sprostać rosnącym wymaganiom, wynikającym nie tylko z dyrektywy unijnej, ale i krajowych przepisów” – napisano na portalu Gminy Włoszczowa.

Zmiany na składowisku nie tylko widać, ale i czuć. Poprawiły się nie tylko warunki pracy dla załogi, ale zdecydowanie ograniczono nieprzyjemne zapachy na terenie zakładu.

Pamiętam, jak w 2014 roku zostałem burmistrzem i wybrałem się na nasze wysypisko, to zwyczajnie było mi szkoda tych pracowników, w jakich warunkach musieli pracować, gdzie z dachu hali się lało, a śmieci trzeba było ręcznie segregować. Dzisiaj ten komfort pracy się zdecydowanie poprawił – wspominał burmistrz Grzegorz Dziubek.

– Teraz mamy pionierską i jedną z poważniejszych inwestycji ekologicznych w regionie – cieszą się władze Gminy Włoszczowa. – To prawdziwa perełka, mercedes wśród tego typu inwestycji – chwalił się Wiktor Fatyga, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

To najlepszy przykład, jak inwestować w zieloną energię i ekologię realizując zasadęMyśl globalnie – działaj lokalnie”. To jest coś, co na lata zostanie wpisane w ekosystem dobrego działania i dobrych praktyk samorządu. Będziemy pokazywać Włoszczowę w Polsce i Europie, jako dobry przykład świetnej gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym – powiedział wiceminister klimatu Miłosz Motyka.

To jest słuszny kierunek i tego wam gratuluję, pokazujecie, że potraficie wykorzystywać środki europejskie – chwalił Włoszczowę europoseł Adam Jarubas.

Surowca na pewno nie zabraknie do produkcji paliwa, bo na składowisko odpadów Kępny Ług trafia rocznie 20 tysięcy ton śmieci. Władze gminnej spółki zamierzają inwestować zarobione pieniądze w dalszą rozbudowę infrastruktury, na co od 2020 roku – jak opowiadał prezes Fatyga – wydano z własnych pieniędzy już około 25 milionów złotych.

– Super inwestycja, trzymamy kciuki za dalsze kroki – życzył wicewojewoda Michał Skotnicki. Na koniec spotkania w Rezydencji Tary radna wojewódzka Jolanta Tyjas wręczyła Wiktorowi Fatydze okolicznościowy medal wybity z okazji 25-lecia Województwa Świętokrzyskiego, życząc dalszego rozwoju spółki.

/RB/

UDOSTĘPNIJ