Uczestnicy gali sportowej we Włoszczowie, na której zaprezentowano koncepcję rozbudowy stadionu miejskiego.

We Włoszczowie powstanie Europejskie Centrum Sportu. Przebudowa miejskiego stadionu ma kosztować nawet 50 milionów złotych

Około 50 milionów złotych będzie kosztować rozbudowa Stadionu Sportowego imienia Mariana Górskiego we Włoszczowie. Gmina ma ambitny plan, aby zrealizować to największe w dziejach przedsięwzięcie w niecałe 2 lata.

29 lutego w Domu Kultury odbyła się wielka gala sportowa, podczas której zaprezentowano po raz pierwszy koncepcję tej największej w dziejach Gminy Włoszczowa inwestycji.

W wydarzeniu wzięli udział wicewojewoda świętokrzyski, władze samorządowe Gminy, władze wojewódzkie najważniejszych dyscyplin sportowych w regionie, przedstawiciele lokalnego biznesu – najwięksi sponsorzy włoszczowskiego sportu, wszystkie kluby sportowe – słowem cała sportowa rodzina. Cała sala kinowo-widowiskowa była wypełniona publicznością.

Galę prowadzili dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Jolanta Tyjas z prezesem Hetmana Ireneuszem Stawowczykiem.

– Mamy marzenia sportowe z panem burmistrzem, żeby zmodernizować stadion ­funkcjonujący w naszym mieście od 1965 roku – mówiła dyrektor Tyjas.

– Po modernizacji obiektów sportowych, wybudowaniu nowoczesnej strefy aktywnego wypoczynku teraz przyszedł czas na stadion sportowy – dodał prezes Stawowczyk.

Na scenie włoszczowskiego Domu Kultury zaprezentowały się wszystkie miejskie kluby i sekcje sportowe. Punktem kulminacyjnym gali było zaprezentowanie nowej wizji funkcjonowania i rozwoju włoszczowskiego stadionu, przygotowanej przez przedstawicieli krakowskiej firmy Ekotektura.

­Kiedyś włoszczowski stadion był najlepszy na Kielecczyźnie. Życzylibyśmy sobie, żeby ten, który powstanie, też był najlepszy nie tylko w naszym województwie, ale i w tej części kraju, bo takie jest moje założenie. Mamy marzenia i chcemy je zrealizować – powiedział burmistrz Grzegorz Dziubek.

Gmina Włoszczowa starała się w poprzednich latach o pieniądze z budżetu państwa na przebudowę stadionu, niestety ich nie otrzymała. Z planów jednak nie zrezygnowano. Przed samorządami – jak opowiadał burmistrz – otwierają się obecnie duże możliwości na dofinansowanie, zwłaszcza po odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Zrobimy wszystko, żeby te pieniądze trafiły do Włoszczowy i marzenia mieszkańców, moje i następnych pokoleń się spełniły, żeby Włoszczowa była na mapie sportu wyjątkowym miejscem, w co głęboko wierzę – stwierdził burmistrz Dziubek.

Czołowi działacze sportowi w województwie gratulowali władzom Gminy Włoszczowa tak ambitnego przedsięwzięcia, którego koszt szacowany jest na około 50 milionów złotych. Wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki zdradził, że na połowę tej inwestycji pieniądze są już zabezpieczone.

 

Co ciekawego powstanie na stadionie? 
Inwestycja została tak zaprojektowana, żeby obsłużyć nawet dużą imprezę sportową. Kompleks będzie się składał z trzech boisk: głównego, pełnowymiarowego o wymiarach 105 na 68 metrów, z podgrzewaną płytą, automatycznym nawadnianiem, oświetleniem spełniające standardy FIFA i trybunami na 500 osób. Wokół boiska powstanie bieżnia lekkoatletyczna.
Obok boiska głównego będzie boisko boczne treningowe o nawierzchni trawiastej, również oświetlone oraz trzecie boisko o sztucznej nawierzchni. Nie zabraknie również oświetlonych boisk do piłki plażowej, koszykówki, siatkówki, kortów tenisowych, czy ścianki wspinaczkowej.
Równolegle do boiska głównego zostanie wybudowany budynek trzykondygnacyjny z częścią hotelową (około 30 pokoi dwuosobowych), szkoleniową (dwie sale z widokiem na murawę stadionu, pokoje trenerów i sędziów) oraz garażem podziemnym, w którym do dyspozycji zawodników będzie strefa odnowy biologicznej (spa, sauny, jacuzzi, sale masażu).
W budynku zaprojektowano też cztery szatnie dla drużyn. Obecny budynek socjalny zostanie rozbudowany o szatnie i toalety. W projekcie przewidziano również miejsce na strefę kibica oraz rekreacyjną (food trucki, leżaki do relaksu).

/RB/

Tak ma wyglądać włoszczowski stadion po modernizacji

Zobacz również:

Niebawem poznamy koncepcję przebudowy miejskiego stadionu we Włoszczowie – inwestycji wartej kilkadziesiąt milionów złotych

 

UDOSTĘPNIJ