Oni zdobyli najwięcej głosów w pierwszej turze wyborów samorządowych w powiecie włoszczowskim; w dwóch gminach będzie dogrywka.

Sensacja wyborcza w Moskorzewie. Druga tura w Seceminie i Włoszczowie. Znamy wyniki wyborów na burmistrza i wójtów gmin

Znamy wyniki głosowania na burmistrza i wójtów sześciu gmin powiatu włoszczowskiego. Zmiana władzy, po pierwszej turze wyborów, zapowiada się jedynie w Moskorzewie. Dogrywka wyborcza będzie w Seceminie i we Włoszczowie.

W Moskorzewie obecnie urzędującego wójta dwóch kadencji Andrzeja Walaska pokonał jego dawny rywal z wyborów samorządowych w 2018 roku, nauczyciel wychowania fizycznego – Marcin Wiekiera. Poparło go 54,2 procent społeczeństwa (887 mieszkańców). Na Andrzeja Walaska zagłosowało 45,8 procent obywateli gminy (749 głosów).

Gratuluję nowemu wójtowi. Mam nadzieję, że rozpoczęte inwestycje zakończy, a zaplanowane przeze mnie zrealizuje, jak przedstawiał w kampanii wyborczej. Ja pozyskałem dużo środków finansowych w ostatnim czasie, które chciałbym, żeby zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem – mówi wójt Walasek.

Jeśli chodzi o gminę Włoszczowa, gdzie startowało trzech kandydatów na burmistrza, czekamy na potwierdzone dane z Państwowej Komisji Wyborczej. Z naszych informacji wynika, że będzie jednak druga tura – obecnie urzędującemu włodarzowi dwóch kadencji Grzegorzowi Dziubkowi (Trzecia Droga) brakło zaledwie… 25 głosów do wygranej.

Na drugim miejscu jest popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Paweł Kwietniewski, którego poparło około 32 procent społeczeństwa, a na trzecim bezpartyjny Piotr Turczyński (ponad 18 procent głosów). Wszystko wskazuje na to, że Dziubek zmierzy się z Kwietniewskim 21 kwietnia.

Dogrywka wyborcza będzie też w gminie Secemin, gdzie startowało najwięcej w powiecie – czterech kandydatów na urząd wójta. Za dwa tygodnie zmierzą się ze sobą obecnie urzędujący włodarz gminy dwóch kadencji Tadeusz Piekarski (Trzecia Droga), który zdobył 861 głosów (34,8%) z byłym wójtem sąsiedniej gminy Moskorzew Jarosławem Klimkiem – 787 głosów (31,8%).

W czterech pozostałych gminach wystarczyła pierwsza tura. W gminie Krasocin wójtem czwartej kadencji będzie bezpartyjny Ireneusz Gliściński, który wygrał z Beatą Wydrych stosunkiem głosów 2516 (55,04%) do 2140 (45,96%). Wójtem Kluczewska na czwartą kadencję został również Rafał Pałka (Prawo i Sprawiedliwość), który zdobył 81,6 procent poparcia mieszkańców (1784 głosy). Niemal identyczne poparcie społeczne uzyskał obecnie urzędujący wójt pierwszej kadencji Jarosław Dominik – 81,7% (919 głosów). Byli to jedyni kandydaci ubiegający się o reelekcję.

/RB/

UDOSTĘPNIJ