Pamiętamy...

W drugim roku pandemii pożegnaliśmy rekordową liczbę znanych osób. Wspominamy ich zasługi dla powiatu

Stanisław Klapa

Były wiceburmistrz Włoszczowy (zastępca burmistrza Józefa Grabalskiego w latach 2003-2006). Był pracownikiem Urzędu Gminy we Włoszczowie, prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, zastępcą burmistrza, dyrektorem Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, skąd odszedł na emeryturę. Zmarł 21 grudnia w wieku 72 lat. Jego pogrzeb odbył się 23 grudnia ubiegłego roku we Włoszczowie, gdzie został pochowany.

 

Ks. Krzysztof Pawłowski

Długoletni proboszcz (24 lata) Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Koniecznie. Był księdzem przez 42 lata. Zmarł 21 stycznia w wieku 67 lat. Jego pogrzeb odbył się 27 stycznia w rodzinnym Chmielniku, gdzie został pochowany (dzień wcześniej pożegnała swojego proboszcza parafia Konieczno).

 

 

Mirosław Małecki

Radny Rady Miejskiej we Włoszczowie przez ponad 10 lat, długoletni sołtys Kątów (20 lat). Znany był ze swojej społecznej działalności i pomocy potrzebującym. Zmarł 8 lutego w wieku 61 lat. Jego pogrzeb odbył się 11 lutego w Czarncy, gdzie został pochowany na miejscowym cmentarzu.

 

 

Zdzisław Tokarski

Komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Moskorzewie, pracownik Urzędu Gminy. Od 3,5 roku walczył o powrót do zdrowia po ciężkim wypadku samochodowym. Odszedł na wieczną wartę w Wielkanoc, 4 kwietnia w wieku 59 lat. Jego pogrzeb odbył się 9 kwietnia w Moskorzewie, gdzie został pochowany.

 

 

Władysław Malicki

Były radny Rady Powiatu trzech kadencji – w pierwszej pełnił funkcję przewodniczącego rady. Były radny gminy Krasocin. Założyciel i prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sułkowie. Od wielu lat związany z Bankiem Spółdzielczym (był dyrektorem oddziału banku w Krasocinie) oraz Okręgową Spółdzielnią Mleczarską we Włoszczowie (zasiadał w Radzie Nadzorczej OSM i Krajowej Radzie Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie). Zmarł 14 kwietnia w wieku 73 lat. Jego pogrzeb odbył się 23 kwietnia w Krasocinie, gdzie został pochowany na miejscowym cmentarzu.

 

Stefan Lesiak

Był najstarszym stażem radnym Rady Miejskiej we Włoszczowie – w samorządzie gminnym działał przez sześć kadencji (24 lata) aż do 2018 roku. Tyle samo lat był też prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bebelnie. Przez 36 lat pracował w Zakładzie Stolarki Budowlanej Stolbud, budował ten zakład. W ostatnich latach był emerytem. Pomagał w prowadzeniu rodzinnego tartaku. Był znanym lokalnym działaczem społecznym. Zmarł 18 kwietnia w wieku 76 lat. Jego pogrzeb odbył się 24 kwietnia w Bebelnie, gdzie został pochowany na miejscowym cmentarzu.

 

Kazimierz Ostrowski

Znany działacz sportowy i nauczyciel z Włoszczowy. Był radnym Rady Powiatu pierwszej i trzeciej kadencji, dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji, nauczycielem przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych, wicedyrektorem tej szkoły. Działacz sportowy klubu sportowego Hetman Włoszczowa (bramkarz, księgowy, kronikarz). Zmarł 20 czerwca w wieku 74 lat. Jego pogrzeb odbył się 23 czerwca we Włoszczowie, gdzie został pochowany.

 

Konrad Michalski

Jeden z najstarszych żołnierzy Armii Krajowej we Włoszczowie. Był członkiem koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (w latach 2001-2004 prezesem) – jednym z dwóch najstarszych kombatantów w tej organizacji w mieście.  Z zawodu był szewcem, niezwykle aktywnym obywatelem Włoszczowy, wielkim patriotą. Odszedł na wieczną wartę 1 lipca, dzień przed swoimi 92. urodzinami. Jego pogrzeb odbył się 4 lipca we Włoszczowie, gdzie spoczął na miejscowym cmentarzu.

 

Stefan Witczyk

Długoletni, emerytowany dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Włoszczowie (kierował Biurem Pracy, a następnie Rejonowym Urzędem Pracy  przez około 20 lat). Po 2003 roku był przewodniczącym Koła Przyjaciół Radia Maryja. Zmarł 8 lipca w wieku 78 lat. Jego pogrzeb odbył się 12 lipca we Włoszczowie, gdzie został pochowany.

 

 

Ryszard Kowalski

Znany włoszczowski fotograf i dokumentalista dziejów miasta. Całe życie pracował jako zawodowy fotograf, był instruktorem fotografii pierwszej kategorii, artystą fotografem, regionalistą. W swoim dorobku miał szereg wystaw, swoje fotografie użyczył dla wielu wydawnictw. Zmarł 5 października w wieku 73 lat. Jego pogrzeb odbył się 9 października we Włoszczowie, gdzie został pochowany.

 

 

Andrzej Opalski

Lekarz medycyny, internista, przez wiele lat związany z włoszczowską służbą zdrowia. Pracował na Oddziale Wewnętrznym szpitala oraz w przychodni Caritas. Zmarł 21 października w wieku 67 lat. Jego pogrzeb odbył się 27 października w Kielcach, spoczął na cmentarzu nowym.

 

 

Elżbieta Grzybek

Wieloletnia nauczycielka włoszczowskiej „jedynki”, dyrektor tej szkoły w latach 1997-2003, wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, od ponad roku dyrektor Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Komornikach. Zmarła 27 października w wieku 65 lat. Jej pogrzeb odbył się 30 października we Włoszczowie, gdzie została pochowana.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ