Delegacja Złotego Kłosa przekazuje wieniec dożynkowy wójtowi gminy i radnym.

Wieniec od Złotego Kłosa najładniejszy na dożynkach gminnych w Seceminie. W nagrodę otrzymał 1000 złotych od wójta

Wieniec zespołu ludowego Złoty Kłos z Secemina będzie reprezentował swoją gminę na dożynkach powiatowych w Kluczewsku.

W ostatnią sobotę wakacji, 26 sierpnia na stadionie sportowym w Seceminie odbyły się ostatnie dożynki gminne w powiecie włoszczowskim – świętowali rolnicy z gminy Secemin.

Święto Plonów rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele parafialnym odprawiona przez proboszcza parafii, księdza Piotra Szpyrkę. Po mszy uczestnicy, przy dźwiękach orkiestry dętej z Kroczyc, przeszli w korowodzie z trzema wieńcami drogą wojewódzką na stadion.

Tutaj przybyłych gości powitał gospodarz uroczystości – wójt Secemina Tadeusz Piekarski. W pierwszej kolejności złożył życzenia rolnikom.

Jest czas pracy i czas radości. Ciężkie żniwa za nami i nastały chwile radości. Obchodzimy dzisiaj Święto Plonów naszej ziemi. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Dziękując wam za owoce waszej ciężkiej pracy składam wam, drodzy rolnicy, słowa największego uznania. Dożynki są przede wszystkim waszym świętem. Życzę wam, aby z roku na rok wasze plony były coraz obfitsze, a na waszych stołach nigdy nie zabrakło tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba – mówił Tadeusz Piekarski.

Następnie odbyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe, czyli w pierwszej kolejności przekazanie wójtowi bochna chleba przez starostów dożynek – Małgorzatę Rumin i Damiana Jagiełę, a następnie ośpiewanie przed delegacje wieńcowe i przekazanie wójtowi, radnym gminy i sołtysom trzech wieńców.

Rozstrzygnięto też konkurs na najładniejszy wieniec gminnych dożynek. Wygrało dzieło Zespołu ludowego Złoty Kłos z Secemina, które w nagrodę od wójta Tadeusza Piekarskiego otrzymało czek na 1000 złotych. Twórcy dwóch pozostałych wieńców – Koło Gospodyń Wiejskich Przepióreczka z Żelisławiczek oraz Zespół ludowy Cyraneczka z Psar dostali po 700 złotych.

W części artystycznej wystąpili: orkiestra dęta z Kroczyc oraz lokalne zespoły ludowe i koła gospodyń wiejskich. Gwiazdą wieczoru był zespół Diadem. Imprezę zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami.

Na dożynki gminne do Secemina przybyli między innymi starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Matyśkiewicz, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Jolanta Tyjas, radni powiatowi, wójtowie sąsiednich gmin Moskorzew (Andrzej Walasek) i Radków (Jarosław Dominik) oraz komendant powiatowy policji Mariusz Przyborowski.

Na imprezie z okazji zakończenia żniw nie zabrakło stoisk z lokalnymi potrawami oraz wesołego miasteczka dla dzieci

/RB/

UDOSTĘPNIJ