Uczestnicy spotkania pod pomnikiem poległych żołnierzy batalionu Las Armii Krajowej w latach 1943-45 w lesie na Pękowcu.

Żywa lekcja historii w symbolicznym miejscu na Pękowcu zorganizowana przez sympatyków Armii Krajowej z Włoszczowy

9 września 50-osobowa grupa dzieci i młodzieży z trzech szkół w powiecie włoszczowskim uczestniczyła w wyjątkowej lekcji historii w plenerze na granicy województwa świętokrzyskiego i śląskiego.

Wydarzenie zorganizowała Grupa Nieformalna Sympatyków Armii Krajowej pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej z Włoszczowy. Stowarzyszenie to pozyskało w maju 5 tysięcy złotych dofinansowania ze Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego, którym dysponowała Fundacja imienia Stefana Artwińskiego w Kielcach.

Na spotkanie w lesie pod pomnikiem poległych żołnierzy batalionu Las Armii Krajowej w latach 1943-1945 – w miejscu dawnego obozu i bunkrów oddziału partyzanckiego komendanta Mieczysława Tarchalskiego – przybyli uczniowie szkół z Oleszna, Komornik oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Włoszczowy.

Młodzieży szkolnej towarzyszyli między innymi wicewójt Krasocina Jacek Sienkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszczowa Artur Ratusznik, prezes włoszczowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Monka, dyrektor szkoły w Olesznie Rafał Pacanowski, dyrektor biura fundacji Artwińskiego Paweł Kwietniewski oraz przedstawiciel Grupy Nieformalnej Sympatyków Armii Krajowej Rafał Żelichowski.

Na początku uczestniczyli odśpiewali hymn państwowy. Następnie pouczający wykład o II wojnie światowej i nie tylko wygłosił Ryszard Kowalczyk, historyk ze Szkoły Podstawowej imienia Armii Krajowej w Olesznie.

Następnie zapalono znicze pod pomnikiem poległych partyzantów Armii Krajowej. W hołdzie poległym jeden z uczniów odegrał na trąbce utwór „Śpij kolego w ciemnym grobie”.

W dalszej kolejności młodzież zwiedziła znajdujące się nieopodal bunkry partyzantów AK, które mają być w tym roku odrestaurowane przez powiat włoszczowski. Ostatnim punktem spotkania patriotycznego na Pękowcu było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Młodzież była bardzo zadowolona z nietypowej lekcji historii w plenerze.

/RB/


Paweł Kwietniewski

Jacek Sienkiewicz

Ryszard Kowalczyk

UDOSTĘPNIJ