Tak prezentuje się odnowiony pomnik świętego Floriana przy drodze wojewódzkiej we Włoszczowie - jeden z dwóch w mieście.

Florian pojaśniał. Figura patrona strażaków zyskała nowy blask przy drodze wojewódzkiej 786 we Włoszczowie

Pomnik świętego Floriana stojący na skrzyżowaniu ulicy Partyzantów, Kusocińskiego i Różanej został gruntownie odnowiony. Teraz wygląda o niebo lepiej…

Pochodzący z połowy XVIII wieku obelisk był mocno zaniedbany i zapomniany. Upomniał się o niego pod koniec marca radny miejski Zbigniew Woldański.

Na odzew władz nie trzeba było długo czekać. 7 kwietnia na sesji nadzwyczajnej radni zdecydowali, żeby przeznaczyć na remont zniszczonego przez czas patrona strażaków 60 tysięcy złotych (ostatecznie, po przetargu koszt wyniósł 57 tysięcy).

Naprawy wymagał przede wszystkim cokół, który dźwiga figurę. Odnowić trzeba było również kamień, z którego wykonano samego rzeźbę. Florianowi z Partyzantów, Różanej i Kusocińskiego dawny blask przywróciła na początku września spółka Expertus z Kielc.

Figura patrona strażaków, stojąca w tej części Włoszczowy, jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta. Pomnik jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

/RB/

Pomnik przed remontem.
Pomnik po renowacji.
UDOSTĘPNIJ