Uczestnicy Nocy Świętojańskiej nad rzeką Czarną Włoszczowską przy starym młynie w Ciemiętnikach (fot. Tomasz Suliga).

Wyjątkowa Noc Świętojańska nad rzeką Czarną Włoszczowską przy starym młynie w Ciemiętnikach

1 lipca nad rzeką Czarną Włoszczowską przy starym młynie w Ciemiętnikach odbyły się wyjątkowe obchody Nocy Świętojańskiej. Na imprezę przybyła rekordowa liczba mieszkańców.

Wśród gości byli między innymi poseł Bartłomiej Dorywalski, starostowie włoszczowscy Dariusz Czechowski i Łukasz Karpiński, wójt Kluczewska Rafał Pałka oraz radni gminni.

Atrakcji było co nie miara. Dla dzieci i dorosłych przygotowano cykl zabaw i konkursów z animatorką Kamilą Płoszaj. Była też loteria z cennymi nagrodami.

Furorę zrobił zabawny skecz z życia rodziny Kargulów i Pawlaków ze znanej polskiej komedii “Sami swoi” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Komparzowa. Publiczność zrywała boki.

Bardzo podobał się też występ iluzjonisty Marcina Cichomskiego z Warszawy. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się również pokaz konny, zaprezentowany przez grupę Malowany Świat z Sudzina, czy pokaz psiego posłuszeństwa.

O potrawy kulinarne zadbały trzy Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Kluczewsko: Morvianki z Kolonii Mrowiny, Kaśki Pileckie z Pilczycy oraz panie z Komparzowa. Grillem zajęli się strażacy z Ciemiętnik. Nie zabrakło też tradycyjnych pieczonek z ogniska. Przeprowadzono konkurs kulinarny, który wygrała Renata Rak.

Podczas Nocy Kupały nie mogło też zabraknąć warsztatów robienia wianków. Rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszy wianek świętojański. Podobnie jak rok temu wygrało dzieło Agnieszki Suligi z Ciemiętnik. Na koniec – zgodnie ze starosłowiańską tradycją – puszczono wianki na wodę.

Wieczorem nad brzegiem Czarnej odbyło się spektakularne widowisko świętojańskie – pokaz ognia w stylu kozackim w wykonaniu Teatru Ognia Bohema z Sandomierza. Imprezę w Ciemiętnikach zakończyła huczna biesiada pod gwiazdami. Oprawę muzyczną imprezy zapewnił didżej Da Fox z Krakowa.

Obchody Nocy Świętojańskiej zorganizowało sołectwo Ciemiętniki przy wsparciu gminy Kluczewsko oraz Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kluczewsko Od pomysłu do działania, które pozyskało na tę imprezę dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności w ramach projektu “Razem w gminie Kluczewsko”.

Pogoda była idealna. Dopisała nam rekordowa frekwencja uczestników. Impreza udała się wyśmienicie. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem – opowiadał Damian Bakalarz, radny gminy Kluczewsko i sołtys Ciemiętnik, główny organizator wydarzenia.

/RB/

UDOSTĘPNIJ