Najlepszy w kategorii zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych zespół Big Band z Włoszczowy z organizatorami i sponsorami nagród.

Zespół Big Band z wokalistką Patrycją Piątek z Włoszczowy najlepszy w finale Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek

Źródło: Big Band Włoszczowa

Debiutujący w konkursie zespół Big Band z Włoszczowy zajął pierwsze miejsce w kategorii zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych podczas jubileuszowego 30. finału Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Włoszczowa musiała czekać na tę chwilę 5 lat.

Regionalny przegląd kolęd i pastorałek odbył się 21 stycznia we włoszczowskim Domu Kultury. Na scenie zaprezentowało się 18 wykonawców z całego województwa, wyłonionych podczas eliminacji rejonowych w Skarżysku Kamiennej i Jędrzejowie.

Powiat włoszczowski reprezentował – jako jedyny – działający od 5 lat przy Domu Kultury zespół Big Band pod kierunkiem Michała Dudkiewicza, któremu towarzyszyła wokalistka Patrycja Piątek. Był to debiut grupy w tym konkursie.

Występy finalistów z całego regionu świętokrzyskiego oceniała czteroosobowa Rada Artystyczna złożona z przedstawicieli Wojewódzkiego Domu Kultury oraz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie.

Mieliśmy niezwykle trudne zadanie, poziom był bardzo wysoki, a konkurencja godna – przyznał goszczący po raz pierwszy na konkursie kolęd przewodniczący jury, muzyk Tomasz Kordeusz z WDK Kielce.

W tym roku oceniano wykonawców w trzech kategoriach (nie było chórów). Najwięcej nagród – jak co roku – zdobyli artyści z powiatu kieleckiego, których było najwięcej.

Po raz pierwszy od 5 lat Włoszczowa doczekała się swojego laureata pierwszego miejsca (ostatni raz ten tytuł zdobył w 2019 roku solista Jakub Adamus). Sukces Big Bandowi zapewniły dwa utwory: kolęda „Cicha noc” oraz pastorałka „Lulej że mi, lulej” z kultowej polskiej komedii „Miś”. – To do tej pory nasz największy sukces – komentował Michał Dudkiewicz.

Głównym organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Imprezę prowadził Zbigniew Woldański, instruktor tańca z włoszczowskiego Domu Kultury.

Fundatorami nagród byli: burmistrz Włoszczowy, starosta włoszczowski, starosta kielecki, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz dyrektorzy Domów Kultury w Kielcach i Włoszczowie.

Pula nagród była w tym roku rekordowa i wyniosła łącznie 9500 złotych (największym sponsorem była Gmina Włoszczowa, która przekazała dla zwycięzców 4000 zł).

Nagrody wręczali między innymi burmistrz Grzegorz Dziubek, członek Zarządu Powiatu Małgorzata Gusta, starosta kielecki Mirosław Gębski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Adrian Ścipiór oraz gospodarz wydarzenia, dyrektor DK Włoszczowa Sylwester Kowalski.

Dziękuję za to, że przedłużacie państwo magię Świąt Bożego Narodzenia. Oby ta magia, jedność i wspólnota towarzyszyła nam przez cały rok – podsumował świętokrzyskie kolędowanie burmistrz Dziubek, zapraszając jednocześnie artystów za rok na kolejny przegląd kolęd i pastorałek.

 

Laureaci konkursu
Soliści: 1. Agnieszka Dusznik ze Skarżyska Kamiennej (nagroda – 800 złotych), 2. Marika Kowalska z Kielc (nagroda – 500 zł), 3. Natalia Boruń ze Stąporkowa (nagroda – 300 zł), wyróżnienia: Martyna Stępień z Nowin, Karolina Simlat z Kielc, Małgorzata Mańkowska ze Skarżyska; zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne: 1. Zespół Big Band z Włoszczowy (nagroda – 2000 zł), 2. Zespół Muzyki Dawnej Venatores Tempus z Kielc (nagroda – 1000 zł); zespoły ludowe: 1. Zespół śpiewaczy Sukowianki znad Lubrzanki z Sukowa (nagroda – 1500 zł), 2. ex aequo zespół ludowy Kunowianie z Kunowa (nagroda – 1000 zł) i zespół śpiewaczy Marzyszanki z Marzysza (nagroda – 1000 zł), 3. ex aequo zespół śpiewaczy Modrzewianki z Rudek (nagroda – 700 zł) i zespół śpiewaczy Górnianecki z Górna (nagroda – 700zł), wyróżnienia: zespół obrzędowy Kowalanki z Kowali, Zespół Pieśni i Tańca ze Strawczynka.

UDOSTĘPNIJ