Tak wyglądała w ubiegłym roku droga do Motyczna – to jeden z najgorszych odcinków w powiecie.

Jedna z najgorszych w powiecie włoszczowskim droga w Motycznie doczeka się wreszcie remontu

Ponad 8 milionów złotych będzie kosztować rozbudowa zniszczonej drogi powiatowej w Motycznie. To jeden z najgorszych odcinków w powiecie.

19 stycznia w Urzędzie Gminy we Włoszczowie starosta Dariusz Czechowski podpisał umowę z burmistrzem Grzegorzem Dziubkiem na dofinansowanie inwestycji.

Gmina Włoszczowa udzieli Powiatowi Włoszczowskiemu pomocy finansowej w wysokości ponad 348 tysięcy złotych z przeznaczeniem na modernizację blisko 3-kilometrowego odcinka drogi w Motycznie i ponad półkilometrowego chodnika w Woli Wiśniowej.

Podczas podpisania umowy: (od lewej) Łukasz Karpiński, Agnieszka Górska, Dariusz Czechowski, Grzegorz Dziubek i Dariusz Górski (fot. UG Włoszczowa).

Na drogę w Motycznie Powiat pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie przeszło 5,7 miliona złotych, co stanowi 70 procent wartości całego zadania. Z własnego budżetu przeznaczy blisko 2,5 miliona. Dotacja Gminy Włoszczowa wyniesie 300 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że już w 2021 roku władze Powiatu zorganizowały dwa spotkania z mieszkańcami Motyczna w celu skonsultowania z nimi planowanej inwestycji. – Zarząd Powiatu wraz z projektantem wysłuchali pomysłów i oczekiwań społeczności tej miejscowości, co pomogło w planowaniu i projektowaniu inwestycji – informowało włoszczowskie starostwo.

Prace nad projektem zakończyły się ostatecznie w 2022 roku. Powiat zapłacił wykonawcy z własnego budżetu ponad 209 tysięcy złotych. W 2023 roku samorząd powiatowy złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2024 rok. Na początku października nasz samorząd otrzymał informację o przyznanej dotacji.

Droga powiatowa w Motycznie jest w bardzo złym stanie. Już od dawna mieliśmy w planie jej rozbudowę. Cieszę się, że udało nam się uzyskać dofinansowanie na realizację tego ważnego zadania. Dziękuję burmistrzowi i radnym Rady Miejskiej we Włoszczowie za zrozumienie i dofinansowanie tej inwestycji. Dziękuję również mieszkańcom Motyczna za aktywne włączenie się w proces projektowania – powiedział starosta Dariusz Czechowski.

W tym samym dniu władze Powiatu i Gminy podpisały też drugą umowę na dofinansowanie – tym razem chodnika o długości przeszło 550 metrów w Woli Wiśniowej, którego budowa już trwa. Inwestycja ta będzie kosztować przeszło 480 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniesie prawie 387 tysięcy, 48,3 tysiąca dołoży Gmina Włoszczowa i tyle samo będzie stanowił wkład własny Powiatu.

/RB/

UDOSTĘPNIJ