Pod pomnikiem Armii Krajowej w Olesznie przemawia pułkownik Zbigniew Zieliński, jeden z ostatnich żyjących uczestników walk partyzanckich na ziemi włoszczowskiej (fot. Starostwo Powiatowe).

79. rocznica bitwy pod Chotowem. W przyszłym roku rekonstrukcja historyczna tego wydarzenia

29 października w gminie Krasocin świętowano uroczyście 79. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Chotowem. Dopisali mieszkańcy i pogoda.

Na początku uczestnicy spotkali się tradycyjnie na cmentarzu parafialnym w Olesznie, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach poległych żołnierzy Armii Krajowej oraz pod pomnikiem AK. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Oleszna oraz kompania honorowa Wojska Polskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Następnie uczestnicy udali się do miejscowego kościoła parafialnego na mszę świętą w intencji poległych i zmarłych żołnierzy bitwy pod Chotowem. Nabożeństwo sprawował ksiądz wikariusz Mariusz Rozin.

Ostatnim i kulminacyjnym punktem uroczystości patriotycznej w gminie Krasocin było spotkanie pod pomnikiem w Chotowie. Tutaj przeprowadzono Apel Poległych i złożono kwiaty, a 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej oddała salwę honorową na cześć bohaterów z czasów II wojny światowej.

W wydarzeniu wzięło udział 17 pocztów sztandarowych, przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego na czele z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim, władze powiatowe i gminne. Przybył też jeden z ostatnich żyjących uczestników walk partyzanckich na ziemi włoszczowskiej, żołnierz Armii Krajowej z oddziału Mieczysława Tarchalskiego, pułkownik Zbigniew Zieliński.

Na koniec wicestarosta włoszczowski, mieszkaniec Chotowa Łukasz Karpiński zaprosił wszystkich uczestników na przyszłoroczne, jubileuszowe obchody 80. rocznicy bitwy pod Chotowem, podczas których odbędzie się rekonstrukcja historyczna.

Doroczną uroczystość patriotyczną w gminie Krasocin zorganizowali: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Olesznie, Szkoła Podstawowa imienia Armii Krajowej w Olesznie oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Chotowa i Oleszna.

/RB/

UDOSTĘPNIJ