Dzięki milionowej dotacji z budżetu państwa wymienione zostaną wszystkie stare lampy sodowe na terenie gminy Kluczewsko.

Będzie nowoczesne oświetlenie uliczne w całej gminie Kluczewsko. Samorząd otrzymał ponad 1 milion złotych z programu Rozświetlamy Polskę

Ponad 1,1 miliona złotych dotacji z budżetu państwa otrzymała Gmina Kluczewsko na modernizację oświetlenia ulicznego. To jedyny samorząd w powiecie włoszczowskim z rządowym wsparciem.

Dofinansowanie pochodzi z rządowego programu Rozświetlamy Polskę, którego głównym celem jest wymiana oświetlenia drogowego na energooszczędne i tym samym zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pieszych.

Za pozyskaną dotację Gmina Kluczewsko chce wymienić ponad 750 starych lamp sodowych na energooszczędne oprawy ledowe z możliwością zdalnego sterowania. Inwestycja ma rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku i zakończyć w 2025.

Cała inwestycja będzie kosztować ponad 1,45 miliona złotych, w tym dofinansowanie wyniesie ponad 1,1 miliona (80 procent), a wkład własny samorządu – 291 tysięcy. O pozyskanie dotacji dla Gminy Kluczewsko zabiegał poseł Bartłomiej Dorywalski.

Ta inwestycja znacząco wpłynie na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej do celów oświetlenia ulicznego. Oszczędności mogą sięgnąć nawet 60 procent. Będziemy mieli możliwość zdalnego i centralnego sterowania nowoczesnym oświetleniem – cieszy się wójt Kluczewska Rafał Pałka.

Rozświetlamy Polskę to pierwszy program skierowany do samorządów, które chciały zainwestować w nowoczesne oświetlenie dróg. Dofinansowanie projektów w ramach tego działania wynosi do 80 procent wartości inwestycji. Na jego realizację przeznaczono w całym kraju prawie 1 miliard złotych. Gmina Kluczewsko jest jedynym samorządem w powiecie włoszczowskim, który otrzymał wsparcie rządowe.

/RB/

UDOSTĘPNIJ