Trudne warunki na drogach odczuli też na własnej skórze strażacy z gminy Moskorzew, walczący ze skutkami intensywnych opadów śniegu. (fot. KP PSP Włoszczowa).

Intensywne opady śniegu w powiecie. Strażacy interweniowali około 100 razy. Drzewo spadło na samochód w Psarach

W dniach 11-12 grudnia policja i straż pożarna odnotowały ponad 20 zdarzeń związanych z bardzo trudnymi warunkami na drogach, spowodowanych intensywnymi opadami śniegu i zamieciami. Ale to był dopiero początek całej lawiny interwencji w mijającym tygodniu.

W niedzielę, 11 grudnia powiat włoszczowski nawiedził niż Brygida, który przyniósł ze sobą duże opady śniegu. Sytuacja na drogach zrobiła się bardzo trudna. Pługopiaskarki nie nadążały odśnieżać, wiele dróg w ogóle ich nie widziało. Trasy w wielu miejscach były zaśnieżone i bardzo śliskie.

11 grudnia włoszczowska policja odnotowała 6 kolizji drogowych i tyle samo dzień później. Na szczęście żaden z kierowców i pasażerów nie ucierpiał. W poniedziałek, 12 grudnia strażacy uczestniczyli w 6 interwencjach związanych z zatarasowaniem dróg przez samochody ciężarowe w gminach Krasocin, Kluczewsko i Moskorzew oraz w 15 akcjach usuwania powalonych drzew i konarów na jezdnie na terenie całego powiatu. W gminie Moskorzew strażacy pomogli też zasilić aparaturę medyczną do tlenoterapii w związkach z awarią linii energetycznej.

Opady śniegu nie ustały w kolejnych dniach. Dodatkowo w nocy z 13 na 14 grudnia pojawił się duży mróz – temperatura spadła poniżej 12 stopni Celsjusza. Na drogach było bardzo ślisko. 15 grudnia kilkanaście miejscowości w gminach Włoszczowa i Krasocin nie miało przez kilka godzin prądu z powodu awarii sieci energetycznej.

16 grudnia, z powodu intensywnych opadów śniegu od samego rana, włoszczowscy strażacy interweniowali ponad 20 razy. W Psarach drzewo upadło na przejeżdżający samochód, na szczęście nikomu nic się nie stało. Były spore utrudnienia na drodze powiatowej koło wiatraka w Krasocinie oraz trasie wojewódzkiej 786 w okolicach Stojewska, gdzie samochody ciężarowe blokowały jezdnie, nie mogąc podjechać pod wzniesienia. Musiały interweniować służby.

W sumie, od 11 do 18 grudnia włoszczowscy strażacy, jak się dowiedzieliśmy, uczestniczyli w około 100 zdarzeniach na drogach, spowodowanych dużymi opadami śniegu.

Apel włoszczowskiej policji z związku trudnymi warunkami na drogach
St. post. Weronika Rak – KPP Włoszczowa

Opady śniegu, deszczu, zmienna temperatura, mokra i śliska nawierzchnia powodują, że warunki na drogach nie są sprzyjające. Jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkukrotnie. Policjanci apelują do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę, natomiast pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz noszenie elementów odblaskowych. Opady śniegu czy marzącego deszczu powodują, że widoczność na drodze jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. Pogoda ta zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem kierowców. Powinniśmy zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj. Pamiętajmy o: odpowiednim przygotowaniu pojazdu – usunięciu śniegu i lodu z nadwozia oraz szyb, tak aby zapewnić kierowcy dobre pole widzenia, dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze, zmniejszeniu prędkości, zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu, unikaniu ostrego hamowania (na śliskiej nawierzchni lepiej hamować silnikiem), nie wykonywaniu gwałtownych manewrów i podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej sygnalizując, zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych. Policjanci kierują szczególny apel także do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze. Muszą oni pamiętać aby przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania w trudnych warunkach jest znacznie wydłużona. Nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym również na przejście dla pieszych. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć, upewniając się, że na drodze nie pojawi się żaden pojazd. Dla swojego bezpieczeństwa, każdy pieszy powinien wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

/RB/

UDOSTĘPNIJ