Zarząd OSP Chlewice z parlamentarzystami, marszałkiem województwa, komendantem wojewódzkim straży pożarnej i wójtem Moskorzewa przed przekazanym w użytkowanie samochodem pożarniczym.

Festyn dożynkowy w Chlewicach połączony z przekazaniem najlepszego w gminie Moskorzew samochodu gaśniczego dla miejscowej straży

19 sierpnia w parku w Chlewicach odbył się festyn dożynkowy, połączony z przekazaniem średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Przybyli parlamentarzyści i władze województwa.

Uroczystość rozpoczęła msza święta polowa odprawiona przez proboszcza parafii Chlewice, księdza Grzegorza Kowalika.

Po nabożeństwie dożynkowym odbyło się uroczyste przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla miejscowej jednostki OSP, który przyjechał z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie.

Akt przekazania wozu wręczył druhom komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, generał Krzysztof Ciosek, natomiast kluczyki przekazał poseł Bartłomiej Dorywalski.

Zrobiliście panowie ogromny prezent gminie Moskorzew oraz jednostce OSP Chlewice na stulecie straży. Druhowie z Chlewic czekali na taki samochód 40 lat. Nikt w okolicy nie ma tak wyposażonego pojazdu – dziękował wójt Moskorzewa Andrzej Walasek posłowi i generałowi, którzy wystarali się o wóz dla Chlewic.

Strażakom gratulowali też senator Jacek Włosowicz oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Następnie odbył się chrzest wozu, któremu dano na imię Norbi. Ojcami chrzestnymi byli radni gminy Sebastian Kosowski z Dominiką Bryłą.

W ramach podziękowania na pomoc w pozyskaniu samochodu strażacy z Chlewic wręczyli pamiątkowe statuetki posłowi, komendantowi wojewódzkiemu i powiatowemu straży, wójtowi gminy oraz ojcom chrzestnym wozu.

Po części strażackiej odbył się obrzęd dożynkowy, czyli tradycyjne przekazanie władzom gminy bochna chleba i wieńca przez zespół ludowy Moskorzewianie oraz inne delegacje sołeckie. Dary od rolników odebrali wójt Moskorzewa Andrzej Walasek z przewodniczącym Rady Gminy Sebastianem Kosowskim.

Andrzej Walasek – wójt Moskorzewa

Wielu ludziom trudno docenić dzisiaj pracę rolnika. Zapominają, że praca rolnika jest wciąż podstawą naszej egzystencji, której nic i nikt nie jest w stanie przekreślić. W związku z tym, drodzy rolnicy, za ten dar waszych rąk, za owoce waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej, wyrażam słowa najwyższego szacunku i uznania. Życzę wam, aby zawsze były dobre czasy dla polskiego rolnictwa.

Po obrzędzie poseł Bartłomiej Dorywalski odznaczył trzech rolników (Zbigniewa Krzysztofika i Dariusza Otczyka z Mękarzowa oraz Zdzisława Walaska z Przybyszowa) odznaczeniami honorowymi Zasłużony dla Rolnictwa.

Nowością na tegorocznych dożynkach gminy Moskorzew było przekazanie podziękowań przez władze gminy dla czterech mieszkańców za ich osiągnięcia i inicjatywy w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej.

Wyróżnienia otrzymali: Teresa Trepka z Chlewskiej Woli, Janina Mila z Tarnawej Góry, Jan Kuzia z Chlewic i Zbigniew Krzysiek z Moskorzewa. W imieniu wyróżnionych podziękował dyrektor Wiejskiego Centrum Kulturalno-Turystycznego Zbigniew Krzysiek.

W części artystycznej wystąpiły lokalne zespoły ludowe (Moskorzewianie i kapela CH DK Benc), młodzież szkolna z Chlewic oraz zwycięzca lipcowego Powiatowego Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych w Chlewicach – młodzieżowy zespół Nuksy z Secemina.

Gwiazdą wieczoru była grupa disco polo Enjoy. Imprezę w chlewickim parku zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami z zespołem muzycznym Sextreme z Ogrodzieńca.

Podczas gminnych dożynek nie zabrakło też stoisk z rękodziełem ludowym i swojskimi potrawami, czy bezpłatnej strefy zabaw dla dzieci. Były to drugie w tym roku gminne dożynki w powiecie włoszczowskim.

/RB/

UDOSTĘPNIJ