Gmina Secemin buduje kanalizację w Żelisławiczkach i wodociąg w Bichniowie. To największe inwestycje po oczyszczalni w Międzylesiu
Pomimo zimowej aury trwają intensywne prace przy budowie kanalizacji sanitarnej w Żelisławiczkach oraz wodociągu Bichniów-Czaryż. Inwestycje będą gotowe latem przyszłego roku.
Jeśli chodzi o kanalizację, buduje ją w Żelisławiczkach firma Budomont z Rzeszowa. Do końca czerwca 2024 roku ma tutaj powstać blisko 3 kilometry sieci grawitacyjnej oraz 800 metrów sieci tłocznej.
Sieć kanalizacyjną będą obsługiwać dwie przepompownie, a docelowo zostanie ona wpięta do nowo wybudowanej, otwartej pod koniec września oczyszczalni ścieków w Międzylesiu o wartości 5 milionów złotych.
Warto dodać, że równocześnie do budowy kanalizacji trwa rozbudowa wodociągu w Żelisławiczkach o długości 233 metrów. Stan zaawansowania robót wynosi już około 50 procent.
Inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna będzie kosztować 3,8 miliona złotych, z czego 95 procent kosztów pokryje Rządowy Fundusz Polski Ład, resztę sfinansuje samorząd. To największa, po oczyszczalni ścieków, inwestycja Gminy Secemin w bieżącym roku.
– Mieszkańcy już dopytują o termin zakończenia, bo chcą się jak najszybciej podłączyć do kanalizacji – informuje wójt Secemina Tadeusz Piekarski.
W tym samym czasie, w ramach tego samego projektu gminnego, budowany jest wodociąg na trasie Bichniów-Czaryż, który docelowo połączy ze sobą istniejące sieci w tych miejscowościach.
Wodociąg będzie miał 3 kilometry długości – również ma być gotowy pod koniec czerwca. Buduje go firma Sigma z Myszkowa. Wartość tej inwestycji to 1,2 miliona złotych (95 procent sfinansuje Polski Ład).
Łącznik wodociągowy Bichniów-Czaryż pozwoli na zaopatrzenie tych miejscowości w wodę z innych ujęć, w przypadku wystąpienia skażenia sieci bakterią coli – mówi Tadeusz Piekarski.
Po wykonaniu obu wspomnianych inwestycji poziom zwodociągowania w gminie Secemin wyniesie 99 procent (do zrobienia zostaną pojedyncze przysiółki Wincentów, Maleniec i Daleszec), a kanalizację będzie miała już blisko połowa terenu.
/RB/