Wójt Secemina Tadeusz Piekarski przy wylanych fundamentach pod oczyszczalnię ścieków w Międzylesiu. To największa tegoroczna inwestycja gminy.

Gmina Secemin stawia na wodociągi i kanalizację. Na inwestycje przeznaczy rekordową część swojego budżetu – blisko 45 procent

Budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków w Międzylesiu będzie największą tegoroczną inwestycją gminy Secemin. Na same inwestycje samorząd wyda prawie 45 procent budżetu. 28 grudnia Rada Gminy przyjęła jednogłośnie budżet na 2023 rok.

Jeśli chodzi o najważniejsze inwestycje, już pod koniec zeszłego roku w Międzylesiu wylano fundamenty pod oczyszczalnię o wydajności 120 metrów sześciennych na dobę, która wraz z siecią kanalizacyjną o długości 1,7 kilometra ma być gotowa we wrześniu tego roku.

To sztandarowa inwestycja gminy, która będzie kosztować około 8 milionów złotych (w tym 5 milionów sama oczyszczalnia). Podkreślmy, że 4,85 miliona gmina Secemin pozyskała na to zadanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Resztę kosztów pokryje samorząd, na co będzie musiał zaciągnąć kredyt.

Będzie to pierwszy etap budowy kanalizacji sanitarnej w tej części gminy. W tym roku planowana jest też kanalizacja w pobliskich Żelisławiczkach. Ale nie tylko, gdyż w ramach jednego projektu gmina planuje wybudować też wodociąg Bichniów-Czaryż oraz zmodernizować oczyszczalnię ścieków w Seceminie. Całkowity koszt tych zadań wyniesie ponad 7 milionów złotych – taką właśnie dotację gmina Secemin pozyskała z Polskiego Ładu.

Kolejną inwestycją z zakresu infrastruktury kanalizacyjnej będzie budowa oczyszczalni ścieków lub sieci kanalizacyjnej dla Wolicy, Kuczkowa, Woli Kuczkowskiej i Dąbia, na którą gmina Secemin otrzymała również z Polskiego Ładu (edycja – PGR) kolejne 2 miliony złotych.

Oprócz kanalizacji, będą robione też wodociągi, między innymi na ulicy Czarnieckiego w Seceminie (koszt – 300 tysięcy złotych) oraz przyłącza wodociągowe na ulicy Słonecznej (65 tysięcy). Przygotowana zostanie też dokumentacja projektowa na budowę sieci kanalizacyjnej w Kuczkowie (60 tysięcy).

Gmina nie zapomniała też o swoich drogach. Za 1,25 miliona zamierza przebudować odcinek Krzepin-Zagórcze, 460 tysięcy samorząd wyda na remont drogi w Gabrielowie, 410 tysięcy na odcinek w Seceminie oraz 280 tysięcy na wymianę nawierzchni w Ropocicach (do byłych Państwowych Zakładów Zbożowych). Secemin pomoże też województwu świętokrzyskiemu w przygotowaniu dokumentacji projektowej na rozbudowę drogi wojewódzkiej 795 w Psarach (koszt – 56 tysięcy).

Samorząd stawia również na sport. Przy secemińskim przedszkolu planowany jest wielofunkcyjny obiekt sportowo-rekreacyjny za około 2,5 miliona złotych (wkład własny gminy to 1,2 miliona). Gmina chce wybudować mieszkańcom nowe boisko do piłki nożnej, kort tenisowy oraz bieżnię lekkoatletyczną. Wszystko będzie uzależnione od tego, czy otrzyma dofinansowanie z budżetu państwa.

Samorząd pamiętał też o ochotniczych strażach pożarnych. Za blisko 1,3 miliona złotych planuje rozpocząć w tym roku termomodernizację pięciu remiz, to jest Brzozowa, Bichniów, Wałkonowy Dolne, Czaryż i Kuczków. Gmina dołoży także 400 tysięcy złotych Ochotniczej Straży Pożarnej w Seceminie na zakup samochodu bojowego.

/RB/

Budżet 2023 w liczbach
Dochody – 32,4 miliona złotych, wydatki – 38,5 miliona, w tym bieżące – 21,3 mln, inwestycyjne – 17,2 mln, deficyt – 6 mln (zostanie pokryty między innymi kredytem w wysokości 3,2 miliona zł oraz wolnymi środkami finansowymi w kwocie 2,3 miliona); największe wydatki bieżące: oświata i wychowanie – 8,6 miliona , administracja publiczna – 3,9 mln, program „Rodzina” – 3,1 mln; planowane zadłużenie gminy na koniec 2023 – 5,5 mln zł (pod koniec 2022 wynosiło 2,3 mln).
UDOSTĘPNIJ