Na budynku Urzędu Gminy powstaje instalacja fotowoltaiczna o mocy 35 kilowatów.

Gmina Włoszczowa stawia na odnawialne źródła energii. – To inwestowanie w zdrowie nasze i naszych dzieci – podkreśla burmistrz

Włoszczowa mocno inwestuje w zieloną energię i eliminowanie smogu. Buduje instalacje fotowoltaiczne, solarne, a nawet dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców.

Obecnie na Urzędzie Gminy budowana jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 35 kilowatów. Dzięki tej inwestycji gmina chce zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych rocznie.

Ekologiczne instalacje zostaną zamontowane na kilku budynkach użyteczności publicznej w gminie. Będą to nie tylko Urząd Gminy, ale też szkoła w Koniecznie, Łachowie oraz świetlice w Nieznanowicach i Rząbcu.

Koszt wszystkich inwestycji wyniesie ponad 331 tysięcy złotych, z tego ponad 20 tysięcy pochodzi z funduszu sołeckiego Nieznanowic i prawie 17 tysięcy z sołectwa Rząbiec.

Wszystkie instalacje mają być gotowe do końca tego roku. Wcześniej fotowoltaikę zamontowano na szkołach w Czarncy, Kurzelowie, Włoszczowie, Domu Kultury i Przedszkolu Samorządowym numer 3 w mieście.

To kolejne działania proekologiczne gminy. Warto dodać, że w ostatnich latach powstało 221 instalacji fotowoltaicznych oraz 154 solarne u mieszkańców.

Gmina mocno też zaangażowała się w walkę ze smogiem. Jako jedna z dwóch pierwszych gmin w województwie świętokrzyskim zdecydowała się dopłacać mieszkańcom po 5 tysięcy złotych do wymiany starych pieców centralnego ogrzewania.

Z tej formy pomocy skorzystały dotychczas 73 osoby – gmina wydała na ten cel 365 tysięcy złotych. Na 2022 rok zabezpieczyła już kolejne 400 tysięcy.

Oprócz względów ekonomicznych wszystkie te inwestycje mają bardzo ważny aspekt ekologiczny.

Grzegorz Dziubek – burmistrz Włoszczowy

Inwestowanie w zieloną energię to inwestowanie w zdrowie nasze i naszych dzieci. Fotowoltaika, solary, pompy ciepła a nawet termomodernizacja – to w dzisiejszych czasach konieczność.

 

 

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ