Gminy powiatu włoszczowskiego przymierzają się do sprzedaży mieszkańcom węgla w niższej cenie.

Wszystkie gminy z naszego powiatu będą sprzedawać tańszy węgiel dla mieszkańców. Można już składać wnioski w urzędach

We wszystkich gminach powiatu włoszczowskiego można już składać wnioski na zakup węgla po preferencyjnej cenie do 2 tysięcy złotych. W tym roku będzie można kupić maksymalnie 1,5 tony na jedno gospodarstwo.

4 listopada wójt Kluczewska Rafał Pałka – jako pierwszy w powiecie – poinformował mieszkańców, że przystąpił do zakupu tańszego węgla dla gospodarstw domowych (wniosek można pobrać tutaj i złożyć go w Biurze Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Gminy).

Przypomnijmy, że gmina Kluczewsko była pierwszym samorządem w powiecie, który już 25 października zapowiedział w Internecie przystąpienie do akcji dystrybucji węgla w tym i przyszłym roku.

26 października ze sprzedawcami węgla spotkał się w Urzędzie Gminy we Włoszczowie burmistrz Grzegorz Dziubek, żeby poznać ich opinie. W spotkaniu uczestniczyło pięciu właścicieli składów opału z Kurzelowa, Przygradowa oraz z ulic Młynarskiej, Ogrodowej i Jędrzejowskiej w mieście. Sprzedawcy ci – jak poinformował Urząd Gminy – zadeklarowali chęć dystrybucji węgla po niższych cenach dla mieszkańców. Wyrazili jednak też swoje wątpliwości, na przykład jeśli chodzi o ewentualne reklamacje towaru.

26 października z właścicielami składów opału w gminie spotkał się burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek (fot. UG Włoszczowa).

Wiadomo,  że  jest duże  zapotrzebowanie na węgiel po preferencyjnych cenach, dlatego gmina zamierza przystąpić do tego programu, gdy będą już znane jego szczegóły. Rozpoczynamy rozmowy w tej sprawie z właścicielami składów. Dystrybutorzy są w stanie ocenić, jakie może być zapotrzebowanie na węgiel. Zależy nam, aby dostarczyć mieszkańcom dobrej jakości węgiel – mówił burmistrz Grzegorz Dziubek.

Gmina Włoszczowa także wyraziła gotowość organizacji dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach. 7 listopada na stronie internetowej gminy ukazało się stosowne ogłoszenie o naborze wniosków.

Magistrat poinformował, że sprzedaż węgla zostanie uruchomiona niezwłocznie po podpisaniu umowy ze składami opału, skąd węgiel będzie odbierany przez gminę. Za transport ze składu hurtowego do punktu sprzedaży we Włoszczowie oraz za rejestrację zamówień i sprzedaż detaliczną odpowiadać będzie gmina.

Osoby zainteresowane zakupem węgla w gminie Włoszczowa mogą składać wnioski (pobierz) najlepiej do 18 listopada w Urzędzie Gminy Włoszczowa (budynek B, pierwsze piętro, pokój nr 17) lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (ePUAP).

Wnioski przyjmuje też od 7 listopada gmina Krasocin (pobierz). Dzień później o naborze wniosków węglowych poinformowała też na swojej stronie internetowej gmina Secemin. Wójt Tadeusz Piekarski prosi, żeby wnioski (do pobrania tutaj) składać do 18 listopada w pokoju nr 5 na parterze urzędu.

9 listopada nabór wniosków na węgiel uruchomiły dwie ostatnie gminy w naszym powiecie – Moskorzew (do pobrania tutaj) i Radków (pobierz).

22 listopada wójt Kluczewska poinformował społeczeństwo, że dzień wcześniej w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach gmina podpisała umowę z Polską Grupą Górniczą w Katowicach na dostawę węgla, który trafi do Komunalnego Usługowego Zakładu Gospodarczego w Kluczewsku i stąd będzie rozwożony do zainteresowanych mieszkańców.

Zapewniono nas, że realizacja dostaw węgla dla mieszkańców będzie możliwa natychmiast po podpisaniu umowy i przekazaniu zamówień na węgiel – poinformował wójt Rafał Pałka. Wójt Radkowa Jarosław Dominik przekazał swoim mieszkańcom, że nie ma wpływu na jakość sprzedawanego węgla.    

Przypomnijmy, że samorządy będą mogły kupować węgiel po 1500 złotych za tonę i sprzedawać go mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2000 zł (plus koszt transportu do odbiorcy). Limit na jedno gospodarstwo domowe wynosi w tym roku 1,5 tony i tyle samo w przyszłym – takie zapisy znalazły się w ustawie węglowej. Sejm przyjął ją 20 października. Ustawa weszła w życie 3 listopada.

/RB/

UDOSTĘPNIJ