Tak wygląda nowe molo na Klekocie, którego remont dobiega właśnie końca.

Nowe molo na Klekocie prawie gotowe. To zupełnie inny taras widokowy. Zobacz, jaką przeszło wielką metamorfozę

Kończy się remont mola na zbiorku wodnym Klekot, które zagrażało bezpieczeństwu wypoczywających nad wodą. Pomost zmienił się nie do poznania. Powstał piękny taras widokowy na największy akwen w powiecie.

Remont ruszył na początku maja. W pierwszej kolejności pomalowano barierki pomostu, a następnie zbudowano nową, stalową konstrukcję, na której ułożono trwałą i odporną na warunki atmosferyczne płytę kompozytową. Efekt jest imponujący. To już zupełnie inny taras widokowy na zbiornik – nowoczesny i przede wszystkim bezpieczny dla użytkowników.

Molo wyremontowała włoszczowska firma Fubit, z którą umowę podpisali strażacy ochotnicy z Łachowa. To ta jednostka OSP pozyskała na remont pomostu 103 tysiące złotych dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Resztę kosztów – ponad 255 tysięcy złotych pokryła gmina Włoszczowa.

Ale to nie koniec zmian na Klekocie. Wkrótce metamorfozę przejdzie też teren wokół zbiornika. Dzięki pomocy Świętokrzyskiej Lokalnej Grupy Rybackiej Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzymał blisko 300 tysięcy złotych dofinansowania z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. Cała inwestycja ma kosztować ponad 568 tysięcy.

Co ciekawego powstanie? Powiększy się przede wszystkim plaża i liczba atrakcji. Będzie między innymi boisko do piłki plażowej. Wypoczywający zyskają także – dzięki wybiciu studni – dostęp do bieżącej wody i pryszniców. Możliwe, że wówczas zagości tu mała gastronomia. 

Remont i rozbudowę przejdzie budynek woprówki,  gdzie pojawią się sanitariaty, aneks kuchenny, mała salka konferencyjna. Obiekt przejdzie termomodernizację. Zostaną oświetlone altany grillowe. Cała inwestycja ma być zakończona w czerwcu przyszłego roku. Gmina Włoszczowa przygotowuje właśnie przetarg. O tym co zmieni się w tym ważnym miejscu na mapie turystycznej gminy, powiatu i regionu informowaliśmy już pod koniec marca - zobacz.

Warto też dodać, że od 1 lipca na Klekocie trwa sezon kąpieliskowy, który kończy się ostatniego sierpnia. Bezpieczeństwa kąpiących się strzegą ratownicy wodni. Można wynająć sobie tutaj rowerki wodne i kajaki do popływania po zalewie, skorzystać z miejsca grillowego, czy odpocząć w wielkiej altanie przy woprówce.

/RB/