Kulminacyjnym punktem obchodów święta państwowego we Włoszczowie było spotkanie przy Pomniku Niepodległości na Placu Konstytucji 3 Maja.

Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja we Włoszczowie. Święto państwowe uczciło wielu mieszkańców

W środę, 3 maja odbyły się we Włoszczowie uroczyste obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W święcie państwowym wzięło udział wielu mieszkańców.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona w samo południe w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przez dziekana dekanatu włoszczowskiego, księdza prałata Zygmunta Pawlika.

Następni uczestnicy przemaszerowali Placem Wolności i ulicą Żwirki pod Pomnik Niepodległości na Placu Konstytucji 3 Maja. Przemarsz prowadziły Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Włoszczowy wraz z orkiestrą OSP Kurzelów pod batutą Michała Dudkiewicza.

Po dotarciu pod Pomnik Niepodległości orkiestry odegrały hymn państwowy. Następnie przemówienia okolicznościowe wygłosili burmistrz Grzegorz Dziubek, a po nim poseł Bartłomiej Dorywalski. Obaj życzyli licznie zgromadzonym mieszkańcom udanego świętowania z Polską i dla Polski.

Nie wstydźmy się bieli i czerwieni, naszych symboli narodowych. Cieszy mnie to, że coraz częściej celebrujemy je, widać to na naszych posesjach, w oknach podczas świąt państwowych. To utożsamianie się z naszą ojczyzną, Polską – mówił Grzegorz Dziubek.

 

Dzisiejsza obecność was wszystkich świadczy o umiłowaniu wolności, demokracji, niepodległości, niezawisłości, suwerenności, integralności terytorialnej, ale przede wszystkim świadczy o jednym, że wszyscy tu zgromadzeni mamy w sercu Polskę. I miejmy ją nie tylko 3 maja – apelował Bartłomiej Dorywalski.

Po przemówieniach ponad 20 delegacji samorządów, szkół, organizacji i zakładów pracy z powiatu włoszczowskiego złożyło wiązanki kwiatów. W obchodach wzięło udział przeszło 20 pocztów sztandarowych. Dowódcą uroczystości był Norbert Celebański, komendant miejsko-gminny Związku OSP RP we Włoszczowie.

Warto dodać, że uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się również w Krasocinie.

/RB/

UDOSTĘPNIJ