Uroczysty przemarsz Placem Wolności z kościoła do Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego (fot. Paweł Kwietniewski).

Uroczyste obchody utworzenia 27. i 74. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Wielkie wydarzenie patriotyczne we Włoszczowie

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę kwietnia odbyły się we Włoszczowie obchody upamiętniające utworzenie 27. i 74. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Po raz pierwszy od lat w tak uroczystej oprawie.

Uroczystości rozpoczęła msza święta za ojczyznę odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Wśród przybyłych gości byli między innymi Zbigniew Zieliński, były minister Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, poseł Bartłomiej Dorywalski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski, starosta jędrzejowski Paweł Faryna, władze samorządowe powiatu i gminy Włoszczowa.    

Po mszy uczestnicy zgromadzili się na placu kościelnym przed symboliczną mogiłą dwóch dowódców Armii Krajowej – generałów Stefana Roweckiego i Leopolda Okulickiego. 

Tutaj odczytano Apel poległych, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Asystę wojskową zapewnili żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc, którzy oddali też salwę honorową na cześć poległych w obronie ojczyzny. 

Po części oficjalnej uczestnicy święta Armii Krajowej, prowadzeni przez wojskowy pojazd, przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dobromierza, udali się do Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego na powiatowy piknik patriotyczny.

Na obiektach PCK-R prezentowano sprzęt wojskowy i służb mundurowych, odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Norberta Smoły Smolińskiego, promowały się lokalne organizacje pozarządowe i koła gospodyń wiejskich. Nie zabrakło też licznych atrakcji dla dzieci, czy darmowej grochówki dla wszystkich.

Partnerami wydarzenia były samorządy z całego powiatu włoszczowskiego oraz liczne służby i organizacje między innymi Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnego, Komenda Powiatowa Policji i Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego oraz Ochotnicza Straż Pożarna we Włoszczowie. Patronem honorowym był Bartłomiej Dorywalski.

Imprezę patriotyczną zorganizowali: włoszczowskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacja imienia Stefana Artwińskiego w Kielcach, Starostwo Powiatowe oraz Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne. Wielki wkład w organizację pikniku wniósł także wicewójt Krasocina Jacek Sienkiewicz.

/RB/

UDOSTĘPNIJ