Na otwarcie kina zapraszają dyrektor Domu Kultury Sylwester Kowalski z kierownikiem Grzegorzem Krzywonosem.

Od 12 lutego mogą działać kina i baseny. Czy włoszczowskie instytucje są na to gotowe? Kino na pewno

5 lutego rząd ogłosił luzowanie obostrzeń i otwarcie od 12 lutego w reżimie sanitarnym między innymi kin i basenów. Czy włoszczowskie instytucje zdążą się zorganizować do tego czasu i rozpocząć działalność po czterech miesiącach przerwy?

Nie ma takiej możliwości, żebyśmy otworzyli się już 12 lutego – przyznaje Jolanta Tyjas, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Nie zdążymy do tego czasu napełnić niecki wodą i uzyskać potrzebnych pozwoleń – tłumaczy.

Uruchomienie basenu i pozyskanie pozwoleń, jak mówi dyrektor Tyjas, zajmie około trzech tygodni, samo napełnienie go wodą to kwestia pięciu dni. Do tego dochodzą wysokie koszty rozruchu. Tymczasem rząd otwiera te instytucje na okres próbny dwóch tygodni. Co potem, nie wiadomo.

Mamy przygotowaną ofertę basenową, ratowników w gotowości, ale z otwarciem musimy niestety poczekać, bo nie wiemy, co będzie po dwóch tygodniach, czy rząd znowu nie zamknie basenów. Dlatego otwarcie planujemy oficjalne dopiero w połowie marca – informuje Jolanta Tyjas.     

Basen Nemo na razie stoi pusty, bez wody. Jego otwarcie planowane jest dopiero w połowie marca.

Z kopyta ruszyło natomiast od 12 lutego kino Muza w Domu Kultury. Kierownik kina Grzegorz Krzywonos nie mógł się już doczekać. Jednak wznowienie działalności kina po kilku miesiącach przerwy też nie było proste.

Kino, w przeciwieństwie do innych branż, nie ma towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży od momentu ogłoszenia otwarcia. W tej kwestii polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do przekazania kinom. Otwarcia kin może właśnie utrudnić decyzja odnośnie wprowadzenia nowych filmów w tak krótkim terminie, mowa jest przecież o dwóch tygodniach próby, a potem nie wiemy – opowiada Grzegorz Krzywonos.

 

Pracujemy nad otwarciem kina, bo dla takich małych miejscowości jest to szansa na powrót do normalności. Bazujemy na dobrych relacjach kierownika kina z dystrybutorami. Nawet sami gotowi jesteśmy przywieźć filmy – mówi dyrektor Domu Kultury Sylwester Kowalski.

Włoszczowska Muza to jedno z czterech kin studyjnych w województwie świętokrzyskim, które otworzyło się dla widzów od 12 lutego. Wewnątrz obowiązuje w dalszym ciągu reżim sanitarny, to jest maseczka, dezynfekcja i dystans. Jeśli chodzi o ten ostatni, na sali kinowej może przebywać jednocześnie 115 widzów (50 procent zajętych miejsc).

W pierwszy weekend po wznowieniu działalności włoszczowskie kino odwiedziło prawie 70 osób. Widzowie, jak widać, zaczynają się pomału oswajać. W niedzielę, 14 lutego Muza przygotowała specjalny repertuar dla zakochanych. Foyer kina zostało pięknie przystrojone na tę okoliczność. Nie zabrakło też popularnego konkursu Twój szczęśliwy numerek.   

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ