Prezes WZWiK Paweł Strączyński jest bardzo zadowolony z nowej inwestycji wodociągowej w gminie Włoszczowa.

Oficjalne otwarcie wodociągu w Gościencinie. Teraz mieszkańcy proszą o kanalizację

10 lipca, po czterech miesiącach od wybudowania wodociągu w Gościencinie i obu Silpiach, oddano oficjalnie do użytku tę inwestycję, w której otwarciu na wiosnę przeszkodził koronawirus.

Z ujęcia w Gościencinie, gdzie w piątek odbyło się symboliczne otwarcie inwestycji, popłynęła już na początku marca woda do trzech wsi – Gościencina, Silpi Małej i Silpi Dużej. Inwestycja ta miała być oficjalnie oddana do użytku już 18 marca, jednak plany pokrzyżowała wówczas epidemia koronawirusa.

Kielecka firma Ekwod wybudowała w Gościencinie 7,2 kilometra sieci wodociągowej wraz z 125 przyłączami do granic posesji oraz monitorowane, w pełni zautomatyzowane ujęcie wody z dwoma studniami o wydajności 88 metrów sześciennych na godzinę. Koszt tej inwestycji wyniósł około 2,5 miliona złotych, z czego blisko 1 milion dofinansowała Unia Europejska.

Dwa kolejne wodociągi o długości 4,5 kilometra wraz z 85 przyłączami w Silpi Małej i Dużej wybudował Włoszczowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji z funduszy własnych (dokapitalizowania spółki przez gminę) oraz za pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zadanie to pochłonęło blisko 700 tysięcy złotych.

Można powiedzieć, że to historyczna chwila dla tego rejonu naszej gminy – mówił burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. Prezes WZWiK Paweł Strączyński twierdził, że z nowo wybudowanego ujęcia w Gościencinie do gospodarstw może popłynąć 880 metrów sześciennych na dobę wody bardzo dobrej jakości. To więcej, niż potrzebują odbiorcy.

Były radny miejski Wacław Oblas dziękował za wsparcie byłemu marszałkowi województwa świętokrzyskiego Adamowi Jarubasowi i zmarłemu blisko dwa lata temu prezesowi WZWiK Ryszardowi Maciejczykowi, który rozpoczynał budowę sieci wodociągowej w tych miejscowościach.

Mieszkańcy podziękowali za wodę władzom samorządowym gminy, ale też nie kryli, że teraz przydałaby się u nich kanalizacja. Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek stwierdził, że obecnie priorytetem dla gminy jest dokończenie brakujących wodociągów. A tych nie mają jeszcze między innymi sołectwa Rząbiec, Wymysłów, czy Michałów. Obecnie trwa budowa wodociągów w Motycznie i Międzylesiu.

/RB/

 

 

UDOSTĘPNIJ