Seniorzy z powiatu włoszczowskiego prezentują odblaski, które otrzymali od organizatorów w starostwie.

Pierwsza konferencja dla seniorów we włoszczowskim starostwie. Rozmawiano na temat ich bezpieczeństwa

Ponad stu seniorów wzięło udział w konferencji o bezpieczeństwie, zorganizowanej dla nich w poniedziałek, 25 listopada w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie.

Organizatorem spotkania było starostwo oraz komendy powiatowe policji i straży pożarnej. Konferencję otworzył występ artystyczny młodzieży z Zespołu Szkół numer 3. Uczniowie odegrali scenkę dotyczącą noszenia przez pieszych elementów odblaskowych oraz sposobu działania oszustów chcących wyłudzić pieniądze od osób starszych tak zwaną metodą „na wnuczka”.

Następnie głos zabrali przedstawiciele policji. Oficer prasowy Monika Jałocha mówiła o różnych sposobach działania oszustów, nie tylko o wspomnianej wcześniej metodzie „na wnuczka”, ale również o „metodzie na policjanta”, „inkasenta” i innych. Przestrzegała też przed domokrążcami, którzy odwiedzają osoby starsze i samotne, oferując im różne przedmioty po okazyjnych cenach. Z kolei komendant Mariusz Przyborowski zaprezentował projekt pierwszego kalendarza włoszczowskiej policji na nowy rok.

Łukasz Litwin z włoszczowskiej straży pożarnej przestrzegał osoby starsze przed poważnym zagrożeniem, jakim jest tlenek węgla, mówił o postępowaniu w przypadku podejrzenia podtrucia czadem i roli czujek. Pokazano też filmiki instruktażowe, jak zachować się w określonych sytuacjach pożarowych.

Kolejnym punktem programu było podsumowanie powiatowego konkursu na spot reklamowy „Widoczni na drodze”, promującego bezpieczne poruszanie się po zmroku oraz podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Najlepszy filmik, zdaniem jury, nakręciła para uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego – Karolina Rokicka i Kacper Piszczek. Laureaci trzech najlepszych miejsc otrzymali od władz powiatu vouchery o wartości 500, 300 i 200 złotych.

Ostatnim punktem konferencji był konkurs dla seniorów. Pytania dotyczyły zagadnień poruszanych podczas konferencji, a nagrodę stanowiły czujki tlenku węgla warte 140 złotych każda. W sumie nagrodzono nimi 12 osób. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od organizatorów odblaski.

Inicjatorem zorganizowania konferencji o bezpieczeństwie dla seniorów oraz koordynatorem projektu była członek Zarządu Powiatu Małgorzata Gusta. Na koniec pani Małgorzata wspomniała o organizowanej przez starostwo oraz młodzież z klasy policyjno-prawnej Zespołu Szkół numer 3 kampanii społecznej „Reagujesz – hejt kasujesz” oraz planach Zarządu Powiatu dotyczących utworzenia Powiatowej Rady Seniorów, co ma nastąpić w przyszłym roku.

Po części oficjalnej uczestnicy konferencji mogli odwiedzić stoiska policji i straży pożarnej oraz skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. Spotkanie we włoszczowskim starostwie zorganizowano w ramach programu „Bezpieczne Świętokrzyskie”, w którym – jak pamiętamy – powiat włoszczowski zajął pierwsze miejsce w województwie, wygrywając główną nagrodę koziołka i otrzymując od władz województwa czek na 15 tysięcy złotych.

Rafał Banaszek

UDOSTĘPNIJ