Przed nowatorską instalacją wysokosprawnej trigeneracji: (od lewej) Waldemar Gacek, Bartłomiej Dorywalski i Ryszard Pizior.
BiznesPowiat Włoszczowski

Pierwsza w kraju instalacja wysokosprawnej trigeneracji już pracuje w mleczarni we Włoszczowie

Pierwszą w branży mleczarskiej instalację wysokosprawnej trigeneracji, która pracuje od kilku miesięcy w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie, odwiedził poseł Bartłomiej Dorywalski, który pomógł w pozyskaniu dotacji na jej uruchomienie.

11 października Dorywalski spotkał się z prezesami mleczarni – Ryszardem Piziorem i Waldemarem Gackiem – żeby zobaczyć na własne oczy, jak funkcjonuje tutaj nowatorska inwestycja, której powstanie wspierał osobiście w 2020 roku.

Poseł był pod wrażeniem nowoczesnej instalacji o mocy około 1 megawata, która wytwarza energię elektryczną, ciepło i chłód w technologii tak zwanej wysokiej trigeneracji. Dzięki niej mleczarnia sama produkuje prąd i ciepło dla własnych potrzeb.

Inwestycja powstała głównie w celu zwiększenia niezależności energetycznej zakładu, zmniejszenia kosztów zużycia prądu oraz troski o środowisko naturalne.

Bartłomiej Dorywalski – poseł na Sejm RP

Ten układ to same zalety dla zakładu. Jest tutaj wytwarzany prąd z gazu LNG, a produktem ubocznym jest ciepło, również wykorzystywane dla potrzeb zakładu. To z jednej strony zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla firmy, a z drugiej zmniejszenie emisyjności dwutlenku węgla do atmosfery.

To jedna z naszych najnowszych inwestycji – opowiadał prezes Ryszard Pizior. – Dzięki niej mamy własną energię, która zabezpiecza około 40 procent naszego zapotrzebowania na prąd oraz redukujemy emisję gazów cieplarnianych o około 7250 ton rocznie. Inwestycja pracuje od kilku miesięcy, zdaje egzamin, produkujemy własną energię, która – w przypadku awarii energii elektrycznej w sieci – może uratować produkcję mleka.

 

Pionierska w branży mleczarskiej inwestycja kosztowała przeszło 4,3 miliona złotych, z czego 43 procent dofinansowania (ponad 1,8 miliona) OSM Włoszczowa pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, resztę sfinansowała z własnych środków. W pozyskaniu dotacji z NFOŚiGW pomógł poseł Bartłomiej Dorywalski, za co podziękował mu jeszcze raz prezes Pizior.

/RB/

Zobacz również:

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska będzie mieć własną elektrownię

UDOSTĘPNIJ